Dolar
7.3591
0.2479%
Euro
8.721
0.4943%
Altın
1944.41
-0.478%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.847
-0.0362%
Bitcoin
86946.71
2.1305%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Güneydoğu'da CHP'li tek belediye başkanı da istifa etti

  Mardin'in Ömerli İlçesi Belediye Başkanı Altındağ, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tek CHP'li belediye başkanıydı.
  • 28.01.2013 - 16:49
  Güneydoğu'da CHP'li tek belediye başkanı da istifa etti

  Güneydoğu da CHP li tek belediye başkanı da istifa etti #1

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde CHP'li tek Belediye Başkanı olarak bilinen Mardin'in Ömerli İlçesi Belediye Başkanı Yılmaz Altındağ, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in tartışma yaratan sözleri nedeniyle partisinden istifa ettiğini açıkladı.

  İSİM VERMEDEN CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ'NE TEPKİ GÖSTERDİ

  CHP'li Ömerli Belediye Başkanı Yılmaz Altındağ, makam odasında düzenlediği basın toplantısı ile partisinden istifa ettiğini söyledi. İsim vermeden İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün tartışma yaratan sözleri üzerine partisinden istifa ettiğini belirten Altındağ, şöyle dedi:

  Güneydoğu da CHP li tek belediye başkanı da istifa etti #2

  "Son zamanlarda CHP kültürünü almamış, ulusalcı ve yenilikçi olarak anılan farklı 2 kesimin partiye hakim kılmaya çalıştığı, ırkçı davranış ve söylemlerini tüm kamuoyu üzüntüyle ve ibretle takip etmektedir. Kürtleri ikinci sınıf, Türkler'i de Rumlar'a etnik temizlik yapan halklar olarak gören bu çağdışı zihniyetlerle ve bunlara gereken tepkiyi göstermeyenlerle, Cumhuriyet'ten beri bu partinin başarısı için bedeller ödeyerek onuruyla, mücadele etmiş ve bunu her zaman başarmış bir ailenin mensupları olarak aynı çatı altında siyaset yapma şansımız kalmamıştır. Bölgenin seçim kazanan tek CHP'li belediye başkanını, partisinden ayrılmak zorunda bırakan, CHP'yi de bölgede tabela partisi haline getirenlere hakkımızı ve hukukumuzu helal etmiyoruz."

  BİZE GÜVENEN VE DESTEK VEREN TABANIN TAMAMI KÜRTLER

  Tartışma yaratan sözlerden sonra uzun süre parti içinde nasıl bir ceza verileceğini beklediğini ifade eden Altındağ, şöyle devam etti:

  "Cumhuriyet tarihinden beri ailem hep bu partinin başarısı için mücadele vermiş. Bize güvenen ve her zaman destek veren tabanın tamamını Kürtler oluşturuyor. Ben Kürdüm, akrabalarımın tümü Kürt. Ömerli halkının isteğinin de bu yönde olacağını biliyorum. Bu istifa kararını almadan önce partinin nasıl bir tepki ortaya koyacağını bekledim. Ancak beklenen bir gelişme yaşanmadı. Bu nedenle artık siyaset yapma, hizmet etme alanı bırakmadılar. Halkımızın da talebi doğrultusunda ailece, partiden istifa ederek, bu aşamada bağımsız siyaset yapma kararı aldık. Umarım hayırlı olur."

  AK PARTİ'YE Mİ GEÇECEK?

  Başkan Yılmaz Altındağ, "AK Parti'ye mi geçeceksiniz?" sorusu üzerine "Şu anda öyle bir durum yok. Ama her şey olabilir" karşılığını verdi.

  Görüş Bildir