Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.741
1.00%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Gürsel Tekin: Suriyeli göçmenler seçimde oy kullanacak

  CHP Genel Başkan Yardımcısı: 'Suriyeli göçmenlerin vatandaşlığa geçirilerek seçmen yapıldığını belgeledik'
  • 24.11.2013 - 15:55
  Gürsel Tekin: Suriyeli göçmenler seçimde oy kullanacak

  Gürsel Tekin: Suriyeli göçmenler seçimde oy kullanacak #1

  Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Tekin, kentsel dönüşüm bölgelerinden Kadıköy Fikirtepe'de inceleme yaparken karşılaştığı işçilerle selamlaşıp konuşmak istediğinde, işçilerin yabancı olduğunu fark ettiklerini belirtti.

  'AFGAN İŞÇİLERİ KAÇAK ÇALIŞTIRIYORLAR'

  Tekin açıklamasında şu ifadelere yer verdi; 'İşçilerin yanına gittiğimizde yanımızda gazeteci arkadaşlarımız da vardı. İşçilerin Türkçe bilmediğini anlayınca zor da olsa nereli olduklarını sorduk ve Afgan olduklarını öğrendik. Devletin kollarından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin savaştan, zulümden, yoksulluktan kaçan Afgan gençleri yok pahasına hem de kaçak çalıştıklarını tespit ettik. Yetkililere sorsanız taşeron firma gibi bir kılıf uydurabilirler ama bu onların sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Kamu hizmetini kaçak göçmenlerle veriyorlar. Bir kamu kurumunun yani devletin kaçak işçi çalıştırdığını düşünebiliyor musunuz. Böyle nizam, böyle hukuk, böyle misafirperverlik mi olur? Anadolu, yüzyıllar boyu zulümlerden kaçanların sığındığı toprakların adıdır. Ama şimdiye kadar bunun üzerinden böyle kirli siyaset yapılmamış, sığınmacılar böyle kullanılmamıştı.'

  'SURİYELİLER SEÇİMLERDE OY KULLANACAK'

  Ak Parti iktidarının göçmenlerle ilgili politikasının sadece emek sömürüsüyle kalmadığını savunan Tekin, hükümetin Suriyeli sığınmacılara oy kullandıracağını öne sürdü.

  Partisinin milletvekillerince defalarca soru önergesi verildiğini ama sorularına yanıt alamadıklarını söyleyen Tekin, şöyle devam etti:

  'Biz sorduk cevap vermediler ama sonunda tespit ettik. Suriye'de yaşanan savaştan kaçan Suriyeli göçmenler vatandaş yapılarak, çeşitli illerde seçmen yapıldı. İşte belgesini de bulduk. Mersin'in Akdeniz ilçesinde yaşayan Halep doğumlu, Mohamad M. 12.08.2013 tarihinde vatandaş yapılmış. İkamet ettiği adreste aynı soyadı taşıyan bir kadın sığınmacıyla birlikte 3 kişi daha oy kullanacak. Bunların da belgeleri elimizde. Şimdi yeniden soruyorum; vaktiyle savaşlardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Çeçenlere, kuzeyden gelen Kürtler'e vatandaşlık vermeyen devlet, AKP hükümeti eliyle Suriyeli sığınmacılara bir kaç ay içinde hem de seçimlere aylar kala nasıl vatandaşlık verdi, onları nasıl seçmen yaptı? Bütün yanlışlarına kılıf bulmakta mahir olan AKP hükümeti, bu hukuksuzluğu nasıl meşrulaştıracak? Şimdiye kadar kaç sığınmacıya vatandaşlıkla birlikte seçme seçilme hakkı verildi? Vatandaşlık alan sığınmacılar hangi illere dağıtıldı?'


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir