Haberal ilk defa duruşma salonuna geldi

Haberal ilk defa duruşma salonuna geldi

''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine ilk defa duruşma salonuna geldi.

HABERAL İLK KEZ DURUŞMA SALONUNDA

Davanın bugünkü duruşmasında merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eski Koruma Müdürü ve eski DSP Milletvekili Recai Birgün'ün tanık olarak dinlenilmesi ve Haberal ile ilgili iddialarda bulunması nedeniyle mahkeme heyeti, Silivri 5 No'lu Cezaevi'nde kalan Haberal'ı duruşmaya çağırdı.

Bunun üzerine Haberal, kaldığı cezaevinden duruşma salonunun bulunduğu binaya getirildi.

Haberal, savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in Birgün'e sorularını yönelttiği sırada salona giriş yaptı. Haberal, ilk olarak avukatlarının bulunduğu tarafa yakın olan sandalyelere giderek, avukatlarıyla bir süre sohbet etti. Tutuklu sanık CHP Milletvekili Mustafa Balbay da Haberal'ın yanına oturdu.

Haberal, Nisan 2009 tarihinde soruşturma kapsamında tutuklanmış, rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Dava kapsamında, ifadesi de kaldığı İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde video konferans yöntemiyle alınan Haberal, bir süre de Mahmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi'nde yatmıştı.

Haberal 11 Mart 2011 tarihinde de Adli Tıp Kurumu'nun raporu üzerine Silivri Cezaevi'ne getirilmişti. Ancak Haberal, duruşmalara hiç katılmamıştı.

"Ergenekon" soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianamenin sanığı olan Haberal, yaklaşık 3 yıldır devam eden yargılama sürecinde de duruşma salonuna gelmemişti.

TUTUKLU VEKİLLERE ZİYARET

Almanya Federal Meclisi Sosyal Demokrat Partisi (SPD-Sozialdemokratische Partei Deutschlands) Milletvekili Rolf Mützenich ile CHP Milletvekilleri Atilla Kart ve Faruk Loğoğlu, tutuklu CHP Milletvekilleri Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci Mustafa Balbay'ı Silivri Cezaevi'nde ziyaret etti.

Mützenich, Kart ve Loğoğlu ile Almanya Göçmen Meclisleri Birliği Başkanı Tayfun Keltek ve Köln'deki Türk Sosyal Demokratları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Erdal Tekin, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde kalan Haberal ve Balbay ile görüştü.

Görüşmenin ardından cezaevinin bitişiğinde bulunan duruşma salonun önünde basın mensuplarına açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı komisyon üyesi de olan Rolf Mützenich, bağlı bulunduğu parti adında Federal Almanya Dışişleri
Bakanlığı bilgisi ve müsaadesiyle resmi bir ziyarette bulunduğunu söyledi.

Seçilmiş iki milletvekilini ziyaret etmeyi görev olarak kabul ettiğini ifade eden Mützenich, bu görüşmenin cezaevinde olmasının kendisini çok duygulandırdığını kaydetti.

Vekillerin uzun süredir tutuklu kalmasının halkın iradesine uymadığını, bu durumun demokratik devlet unsurunu göstermediğini belirten Mützenich, seçilmiş parlamenterlere karşı yapılan tavırların Avrupa ve Almanya politikacılarını
ilgilendirdiğini söyledi.

Türkiye'deki parlamenterlerin durumunu takip ettiklerini belirten Mützenich, Fransa'daki seçimlerin ardından Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi için yeni bir olanak doğduğunu, bu noktadaki değerlendirmelerinin ise insan
hakları ve hürriyetlerin Türkiye'de ne şekilde değer gördüğü konusunda olacağını vurguladı.

Atilla Kart da Türkiye'de demokrasinin olmadığını savunarak, artık Avrupa'dan heyetlerin resmi görevlendirmelerle bu süreci takip ettiğini söyledi.

Kart, bugünkü "Ergenekon" davasında Recai Birgün'ün tanık olarak dinlenildiğini hatırlatılması üzerine, öğlen arası verildiği için duruşmayı takip edemediklerini söyledi. Kart, Haberal ile Birgün'ün tanıklığı konusunu ise konuşmadıklarını ifade etti.