Dolar
7.3328
-0.0109%
Euro
8.6783
0.4223%
Altın
1922.95
0.3606%
Borsa
1115.55
0.1229%
G. Altın
453.866
0.401%
Bitcoin
84173.23
-0.4693%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Hakim Erdal Birşen Savcı Volkan Çetinkaya'dan tekzip

  Van Başkale'de görev yapan bir hâkim ile savcıdan tekzip var.
  • 30.01.2013 - 09:07
  Hakim Erdal Birşen Savcı Volkan Çetinkaya'dan tekzip

  Hakim Erdal Birşen Savcı Volkan Çetinkaya dan tekzip #1

  21 Ocak 2013 tarihli "VAN'DA HAKİMLİ SAVCILI UYUŞTURUCU SEVKİYATI" başlıklı manşet ve "UYUŞTURUCU BAŞKENTİNİN SAVCISI UYUŞTURUCUYLA YAKALANDI" başlığı altındaki devamındaki haberde kamuoyunu isim ve sıfatlarımız açıkça belirtilerek yanlış yönlendirmeye sebebiyet veren haberler yayımlanmıştır.

  Bu çerçevede; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

  Başkale Cumhuriyet Başsavcılığı'nın adli emanetinde bulunan ve 2313 sayılı yasa ve buna dayanak olarak çıkartılan yönetmelik hükümlerine göre menşei tespiti için olay günü Ankara Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderilen numuneler 2007-2012 yılları arasında yakalanan uyuşturucu maddelerin soruşturulduğu 90 adet soruşturma dosyasına ait olup toplamda 5680 paket numuneden ibarettir. Her bir paket içinde mevzuat gereği net 10 gr. uyuşturucu madde bulunmaktadır. Bu da yine mevzuat gereği NET AĞIRLIKTIR. Daralı ağırlığı hesaba katılmaz. Yine her bir delil poşetinin üzerinde mühür ve zımba bulunmaktadır. Bu poşet, zımba ve mühürlerin ağırlıklarının da 10 gr.'dan fazla geleceği aşikardır.Ancak yukarıda belirtildiği üzere numune içeren paketlerin sayılarının fazlalığı, delil poşetlerinin, mühür ve zımbaların ağırlığı dikkate alındığında 56 KG NET AĞIRLIĞI OLAN UYUŞTURUCU NUMUNELERİNİN TARTILDIĞINDA 76 KG.ÇIKMASININ 20 KG DARA AĞIRLIK FARKINDAN KAYNAKLANDIĞI kolaylıkla anlaşılmaktadır.

  Numuneler usulünce hazırlanmış, yine 2313 sayılı yasa ve buna dayanak olarak çıkartılan yönetmeliğin 16. maddesine uygun olarak emanet memuru Mesut Dğan kurye olarak tayin edilmiş, kolilerin gönderilmesi sırasında kuryenin korunması için Cumhuriyet Başavcılığı'nın talebi üzerine Başkale İlçe Jandarma Komutanlığı'nca olay yeri inceleme uzmanı uzman çavuş Nazım Aksoy güvenlik olarak Fesih Mühirci'nin şoför olduğu araçta görevlendirmiştir. Hakim ve Savcı'nın araçta görevlendirildiğine dair herhangi bir yazı yoktur. Basına yansıyan ve İl Jandarma Komutanlığı'nın güzergahtaki komutanlıklara gönderdiği mesaj formunda her ne kadar Hakim Erdal Birşen ve Cumhuriyet Savcısı Volkan Çetinkaya'ya sevk devriye çavuşu görevi yazıldığı ifade edilmiş ise de; bu durum ismi geçenlerin devriye görevlisi olduğunu göstermemektedir. Güzergahtaki ilgili birimlere bilgi verme mahiyetindedir. İl Jandarma Komutanlığı'nın Hakim ve Cumhuriyet Savcısını araçta görevlendiremeyeceği de aşikardır. Hakim Erdal Birşen ve Cumhuriyet Savcısı Volkan Çetinkaya araçta yolcu olarak bulunmaktadır.

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 21/01/2013 tarihli basın açıklaması da olayı ayrıntıları ile açıklayan ve okuyanları tatmin edici niteliktedir.

  Sonuç olarak, şahsımızı kamuoyuna tamamen yanlış yansıtan sözkonusu içeriğin ve bu habere yapılan yorumların yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde yayından çıkarılmasını ve işbu açıklamanın bir hafta süreyle internet ortamında 5651 sayılı yasanın 9. maddesine istinaden yayımlanmasını kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle rica ederiz.

    ERDAL BİRŞEN                                       VOLKAN ÇETİNKAYA 

  Görüş Bildir