Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.572
1.74%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Hakkari saldırısının talimatını Karayılan mı Bahoz mu verdi

  Kimi kaynaklara göre Hakkari saldırısının talimatını Bahoz Erdal verdi. Kimi kaynaklara göre ise talimat Karayılan'dan..
  • 21.06.2012 - 11:31
  Hakkari saldırısının talimatını Karayılan mı Bahoz mu verdi

  Hakkari saldırısının talimatını Karayılan mı Bahoz mu verdi #1

  Kafaları karıştıran 'talimatı kim verdi' tartışması sürerken Hürriyet gazetesi Murat Karayılan'ın 18 Mayıs tarihli telsiz konuşmalarını yayınladı.

  Hürriyet'ten Arda Akın'ın haberine göre, PKK'nın Dağlıca'da düzenlediği saldırının emrini veren PKK'lı Murat Karayılan'ın, mayıs ayında örgüt üyelerine yönelik yaptığı telsiz konuşmalarında, kırsalda görev yapan teröristlere yönelik, "Amacımız düşman masaya otursun değil, bizim düşmanın sistemini felç etmemiz lazım" dediği belirlendi.

  İstihbarat birimlerinin geçtiğimiz mayıs ayı içinde tam 400 sayfa telsiz konuşması yaptığını belirlediği PKK lideri Karayılan'ın, kırsalda faaliyet gösteren teröristlere sansasyonel eylemler yapılması konusunda sürekli uyarıda bulunduğu belirlendi. Teröristleri sık sık Dağlıca, Silvan benzeri eylemler yapması konusunda uyaran Karayılan, talimatlarını şöyle veriyor:

  Tarih: 18 Mayıs 2012
  Saat: 12:24

  Merkezde bulunan PKK'lı telsiz operatörü kırsalda faaliyet gösteren grupları uyararak Karayılan'ın konuşma yapacağı yönünde uyarıda bulunuyor. Karayılan bir süre sonra konuşmaya giriyor.

  Karayılan: Gerilla askerdir gerillanın gidip askeri meseleler üzerinde durması lazım düşmanı takip edip tespit edip zayıflığını yakaladığında vurması lazım. Görevi budur. Yani onun dışında böyle avare avare gezmek değil ya da köylülerle konuşması değil. Gerillanın görevi öldürmektir.

  Tarih: 18 Mayıs 2012
  Saat: 12:50

  Karayılan: Gerillanın görevi bellidir. Kısacası dönem eski dönem değil. Üçüncü dönem sonra erdi her ay bir bölge eylem yapıyor, "işte biz savaştık" diyorlar. Böyle olmaz biz oraya gidince böyle üçüncü dönem gibi düşmanın sistemini zorlayalım da düşman masaya otursun bu değil. Bizim düşmanın sistemini felç etmemiz lazım, düşmanın hareket etmemesi lazım. Böyle bir gerillaya ihtiyac var. Böyle bir gerillanın da gizli olması lazım, böyle bir gerillanın denetim altında olmaması lazım görev budur. Bu görev vardır hepiniz de dinliyorsunuz resmi diyorum ben, bu sizin görevinizdir. Ne lazımsa size, kazma mı lazım? Kürek mi lazım, TNT mi lazım arkadaş her ne lazımsa temin etmeniz gerekiyor. Teknik mi lazım temin etmeniz gerekiyor yoksa isteyin karargahtan isteyin yukarıdan isteyin. Her şeyi isteyin yeter ki eylemler için hazırlanın.

  İKİ ASKERİ ŞEHİT ETTİLER TELSİZDE KONUŞTULAR

  Aynı güne ait farklı bir telsiz görüşmesinde ise Karayılan'a eylem bilgisi veren bir PKK'lı terörist, askerlere roketle saldırdıklarını ve iki askerin şehit edildiğini şöyle söylüyor:

  18 Mayıs 2012 Saat: 08:32

  Karayılan: Bu eylem üzerine bir şey biliyor musunuz?
  PKK'lı: Bu eylem için dört roket Rubarok'da isabet aldı iki ölü vardır biri astsubay biri de uzman çavuştur üç ya da dört yaralı vardır.
  Karayılan: Tamam başka bir şey var mı?
  PKK'lı: Yok arkadaş biz de dinliyoruz
  Karayılan: Roket ile mi arkadaşlar vurdu yani?
  PKK'lı: Doğrudur havan ile
  Karayılan: Tamam iyidir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir