Hakkari'de PKK'ya ağır darbe

Hakkari'de PKK'ya ağır darbe

Hakkari-Şırnak bölgesi arasında kalan Feraşin Yaylası, Kato Dağı, Karanlık Dağı, Kavaklı ve Yoncalı bölgelerinde PKK'yönelik başlatılan operasyonda PKK'ya büyük darbe vurulduğu belirtildi.

3 günden bu yana özel Kuvvetler, komando birlikleri, Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat birliklerinin katıldığı operasyonlarda PKK'ya ait birçok sığınak tespit edildi. Hava destekli sürdürülen operasyonlarda çok sayıda silah, mühimmat, gıda ve yaşam malzemesi ele geçirildi. Hakkari Valiliği bu konuda şu açıklamayı yaptı: "1 Kasım 2012 gece yarısından itibaren Hakkari-Beytüşşebap arasında, Faraşin Yaylası, Kato Dağı, Karanlık Dağı, Kavaklı ve Yoncalı bölgelerinde, bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik Özel Kuvvetler, komando, Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat unsurları ile hava destekli operasyon başlatılmıştır. Halen devam eden harekatta şu ana kadar çok sayıda sığınak bulunmuştur.

Söz konusu sığınak ve mağaralarda, 3 adet havan topu, 1 adet RPG-7 roketatar, 1 adet Dorçka uçaksavar, 162 adet havan topu mermesi, 212 adet Kaleşnikof marka tüfek, 76 adet M-16 piyade tüfeği, 1100 adet Dorçka mühimmatı ile 2 adet RPG-7 mühimmatı ve sevk fişeği, yaklaşık 20 kilogram C-4, 23 kilogram TNT, 30 kilogram amonyum nitrat patlayıcı, elektronik el yapımı patlayıcı düzeneği, elektronik devre ve el yapımı patlayıcıda kullanılan muhtelif malzeme, çok sayıda giyim ve yaşam malzemesi ile muhtelif askeri teçhizat, çadır, sera naylonu, sırt çantası, battaniye, uyku tulumu, dürbün, soba, gaz lambası, muhtelif elektronik malzeme, dizüstü bilgisayar, cep telefonu, cep telefonu kulaklığı, CD çalar, DVD çalar, hafıza kartı, yazıcı, güneş paneli, regülatör, 12 volt akü, kompresör, elektrikli yemek ısıtıcısı, 1700 litre mazot ve benzin, 29 adet 12 kilogramlık mutfak tüpü ve 43 adet piknik tüpü, bir kamyonet muhtelif cins tıbbi malzeme uyuşturucu ve 2500 paket sigara, çok miktarda yiyecek malzemesi bulunmuştur. Ayrıca yola döşenen iki adet patlayıcı ile sığınaklarda ele geçirilen malzemeler de yerinde imha edilmiştir."