Dolar
7.7073
0.0831%
Euro
8.9913
0.1693%
Altın
1857.55
-0.3166%
Borsa
1102.65
0.592%
G. Altın
460.627
-0.2183%
Bitcoin
79204.84
0.399%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Halil Berktay: Nazım Hikmet kadın düşmanıydı - Video

  Halil Berktay: Nazım Hikmet kadın düşmanıydı - Video

  Taraf yazarı tarihçi Halil Berktay, Nazım Hikmet'le ilgili çok tartışılacak iddialarda bulundu.
  • 20.09.2012 - 08:55

  Halil Berktay: Nazım Hikmet kadın düşmanıydı - Video #1

  "1 Mayıs 1977 solcuların işiydi" sözleriyle köşe yazdığı Taraf'taki yazar arkadaşlarının tepkisini çeken Halil Berktay, canlı yayında yine çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

  Habertürk ekranlarında yayınlanan "Söz Sende" programında Balçiçek İlter'in sorularını yanıtlayan Berktay, Nazım Hikmet ile ilgili ilginç bir yorumda bulundu: "Nazım Hikmet kadın düşmanıydı!"

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  "HİKMET, ÇOK KENDİNİ BEĞENMİŞ, ÇOK ŞIMARIK.."

  İşte Halil Berktay'ın Nazım Hikmet'le ilgili o açıklamaları:

  "Nazım Hikmet çok ataerkil bir adamdı. Yakından baktığımda şunları görüyorum: çok kendini beğenmiş, çok şımarık. Devlet komplosuyla hapise atıldı ve hapiste olgunlaşıp değişti. Kadınlar konusunda müthiş posesif, temellükçü ve aynı zamanda ahlakçı. Kendisine her türlü poligam ilişkiyi yani çok eşliliği normal erkeklik hakkı sayarken kadınlara ''kadınım'' diye hitap etmesi ne kadar maşist, ne kadar yukarıdan konuştuğunu gösteriyor.

  Ona göre kadınlar çok güdük, çocuk, enfantil yaratıklar. Yani büyük bir erkek onların elinden tutmazsa yoldan çıkabilirler gibi düşünüyormuşçasına konuşuyor."

  O KROKİ SORULDU

  "Kanlı 1 Mayıs 1977 solcuların iç işi" yönündeki açıklaması günlerce tartışılan Berktay'a Emniyet Genel Müdürlüğünce TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonuna gönderilen ve ilk kurşunun İntercontinental Oteli'nden sıkıldığını belirten o rapor ve kroki de soruldu. Halil Berktay, krokiden haberdar olmadığını belirterek, "İlk defa sizin aracılığınızla haberdar oluyorum. Tanıklar da ilk silah sesinin Tarlabaşı'ndan geldiği ifade ediyor. Krokiyi inceleyip düşünem lazım bu konuda." diye konuştu.

  "İLHAN SELÇUK'UN ANNESİNİN KİMLİĞİNİ GİZLEMESİ KORKUNÇ!"

  Halil Berktay, Hasan Cemal'in "1915: Ermeni Soykırımı" kitabında geçen İlhan Selçuk'un annesinin Ermeni olduğu iddiasına da değindi. "İlhan Selçuk'un annesinin Ermeni olmasına şaşırmadım, İlhan Selçuk'un bunu gizlemesine de şaşırdım" diyen Berktay, şöyle devam etti: "Bir insanın annesinin kökenini gizlemesi tarif edicek kelime bulamayacağım kadar büyük bir insanlık utancı. Korkunç bir şey! İlhan Selçuk'un ne kadar Atatürkçü, ulusalcı olduğu, Atatürk milliyetçiliğine ve 20.YY Cumhuriyeti'ne ne kadar toz kondurmadığı düşünülürse, Milliyetçilik uğruna işkencecilerini bile affettiği hesaba katılırsa bu durum aile içinde bir mesele olarak gözükmüyor. Korkunç bir ideolojik ve kamusal tercih."

  Berktay, "Hasan Cemal bunu şimdi yazmamalı mıydı?" sorusuna ise, "Katılmıyorum. Hasan Cemal'e bunu yazdığı için teşekkür borçluyum. Bunu ibretlik bir olay sayıyorum." diye cevap verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir