Euro
15.3284
0.57%
Dolar
13.5701
0.69%
Altın
802.5800
0.18%
Borsa
1966
1.09%
Bitcoin
525.664
4.36%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C
  Halil Ergün'den Erdoğan'a sert eleştiri

  Halil Ergün'den Erdoğan'a sert eleştiri

  Halil Ergün Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi: Milliyetçi ve ırkçı politikalarına tanık olduk.
  • 09.08.2012 - 15:39

  Halil Ergün den Erdoğan a sert eleştiri #1

  Oyuncu Halil Ergün, Erdoğan'a yönelik sert eleştiriler yaptı. "Şu aşamada Şemdinli'de, Hakkari'de ne olup bittiğine dair bilgimiz yok. Neden bilgilendirmiyoruz? Gerçekleri daha ne kadar saklamayı düşünüyorlar?" dedi.

  PKK'ya yakın haber ajansı ANF'den Ali Barış Kurt'a konuşan Ergün, devletin ya istemediği ya da güçsüzleştiği için Şemdinli'de yaşananlar hakkında bilgilendirme yapmadığını kaydetti ve ekledi: "Başbakan bölgede birinci parti olduklarını söylüyordu. Neden o bölgedeki milletvekilleri çıkıp da bir bilgi vermiyor o halde? Oranın milletvekilleri bir toplantı bile yapamıyor bu konuyla ilgili."

  "ÇÖZÜMÜ KÜRTLER BELİRLEMELİ"

  Kürt sorununun çözümünün 'Kürtlerin kararına bırakılması gerektiğine' dikkat çeken Halil Ergün, "Çözümü orada yaşayan insanlar; Kürtler belirlemelidir. Buna kimse karışmamalıdır. Sorun artık tüm gerçekliğiyle karşımızda. Anayasa tartışmaları unutuldu; parlamentonun ne yapacağı belirsiz..." şeklinde konuştu.

  "ERDOĞAN'IN MİLLİYETÇİ VE IRKÇI POLİTİKALARI UMUT BIRAKMADI"

  Oyuncu Halil Ergün, AKP'nin hükümetlik yapmaya başladığı yıllarda bir beklenti içerisine girdiğini ancak, artık pişmanlık duyduğunu açıkladı: "Uzun zamandır kötü bir atmosfer sürüyor. Başlangıçta meselenin çözüleceğine dair inancımız vardı. Bu doğrultuda düşünüyordum; çünkü meselenin tartışabildiği, konuşulabildiği bir süreç yaşandı ve bunun sevinciydi benimkisi. Fakat özellikle son bir yıldır, seçimlerden sonra Başbakan Erdoğan'ın milliyetçi ve ırkçı politikalarına tanık olduk. Demokratik özgürlükçü muhalefete yönelik tavrı bile kabul edilemezdi. Umudumuz kırılmış oldu. Artık çözümün tek adresi olarak Kürtleri, onların vereceği kararı görüyorum."

  "BAĞIMSIZLIK DA İSTENEBİLİR"

  Halil Ergün, kişisel olarak, Kürtlerin çözüm modeli olan bir özerklik halinde Diyarbakır'a kolay seyahat etmeyi istediğini belirterek, "Bunu tabii ki duygusal bir bakış açısı olarak söylüyorum; bağımsızlık da istenebilir. Dediğim gibi kararı bizler değil Kürtler verecek. Kürtler sonuçta çözüm ortaya koyuyorlar" dedi.

  "BİR SÜRÜ GERÇEK SAKLANMIŞ"

  Ergün son olarak sanatçı çevrelerin barış için rol üstlenmekten geri durduğunu vurgulayarak, sözlerini noktaladı: "Aslında bu daha derin bir sorun. Duyarlılıklar meselesi. Bizim 60'ların, 70'lerin maceralarında birebir, özdeş olarak hissedilirdi bu durumlar. Ama sanatçılar da sistemin kendi mantığı içinde artık devredışı bırakıldılar. Bir de şu bilinmeli: Yıllarca kolay laflarla, ezberlerle meseleyi çözmeye çalışmışız. Ertelenmiş ama aynı zamanda saklanmış. Bir sürü gerçek saklanmış. Şimdi net bir şekilde açığa çıktığında sanatçı da, toplumdan herhangi bir birey de seçme yapma gibi çetin bir şeyle karşı karşıya."


  Görüş Bildir