Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
386.825
-7.99%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Hangi iş yerleri açık olacak? Tam kapanmada açık olan yerler listesi..

  Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısından 17 günlük tam kapanma kararı çıktı. Peki, hangi iş yerleri açık olacak? İşte, tam kapanma genelgesi ve açık olan yerler listesi..
  • Haber Merkezi
  • 27.04.2021 - 09:47
  • Güncelleme : 27.04.2021 - 11:08
  Hangi iş yerleri açık olacak? Tam kapanmada açık olan yerler listesi..

  Dün gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayı ve bayramını kapsayacak şekilde 17 günlük tam kapanma kararı alındığını duyurdu.

  Erdoğan'ın açıklamalarının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında ''Tam Kapanma'' konulu genelge gönderildi. Genelgede, 17 gün sürecek sokağa çıkma yasağında açık olacak yerlerin de listesi yer aldı.

  Özel güvenlik görevlileri, sağlık çalışanları, üretim ve imalat tesisleri, kargo, su, nöbetçi noterler gibi iş yerleri de tam kapanma sürecinde açık olacak.

  Salgınla mücadele kapsamında alınan yeni önlemler 29 Nisan 2021 saat 19.00'dan itibaren 17 gün boyunca devam edecek. Hafta içi ve hafta sonu farketmeksizin 17 Mayıs saat 05.00'e kadar kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

  Peki, hangi iş yerleri açık olacak? İşte, İçişleri Bakanlığı genelgesine göre açık olan iş yerlerin listesi...

  TAM KAPANMA DÖNEMİNDE AÇIK OLAN İŞLETMELER LİSTESİ

  MARKET VE BAKKALLAR 10:00-17:00 ARASI AÇIK

  Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

  Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

  Hangi iş yerleri açık olacak? Tam kapanmada açık olan yerler listesi.. #1

  ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNLERİ KAPALI KALACAK

  Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacak.

  Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.

  SADECE PAKET SERVİSİ OLACAK

  Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecekt.

  Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00'e kadar paket servis yapabilecek.

  Hangi iş yerleri açık olacak? Tam kapanmada açık olan yerler listesi.. #2

  RESTORAN VE FIRINLAR

  Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.).

  Vatandaşlar ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecek.

  Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.

  Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecek.

  Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması vatandaşlar açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebilecek.

  Hangi iş yerleri açık olacak? Tam kapanmada açık olan yerler listesi.. #3

  YABANCILAR SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARINA TABİ

  Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

  Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşların 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacak.

  Hangi iş yerleri açık olacak? Tam kapanmada açık olan yerler listesi.. #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir