Petrol
95.97
2.48%
Euro
18.2798
0.02%
Dolar
18.0596
0.62%
Altın
1.022
0.56%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
427.598
0.79%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Has Parti'den Köşk'e çağrı: Yasa iptal edilsin

  Köşk'te olan milletvekili emekli maaşlarına zam düzenlemesinin iptalini isteyen Has Parti çözüm önerisini de açıkladı..
  • 28.12.2011 - 16:41
  Has Parti'den Köşk'e çağrı: Yasa iptal edilsin

  Has Parti den Köşk e çağrı: Yasa iptal edilsin #1

  HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Erdoğan, emekli milletvekillerine maaş artışı sağlayan yasanın toplumda tepki çekmesinin haklı nedenleri olduğunu söyleyerek 'yasa veto edilsin' dedi.

  Erol Erdoğan, milletvekillerinin ekonomik sıkıntı çekmelerini kimsenin istemeyeceğini ancak halkın haksızlığa ve çifte standarda itiraz ettiğini söyledi. "Bana sevdanın yolları, sana kurşunlar" anlayışına kimse hoşgörü beklemesin" diyen Erdoğan'ın konuyu ömür boyu çözecek formülü ise vekil maaşlarının asgari ücret artış oranına endekslenmesi.

  HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Erdoğan, TBMM'de yeni kabul edilen, milletvekillerinin emekliliklerini düzenleyen ve maaşlarını arttıran yasayla ilgili partilerinin ve bu yasaya itiraz edenlerin gerekçesinin uygulanan çifte standart olduğuna dikkat çekti.

  MİLLETVEKİLİ EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILAN ZAMMA İTİRAZ EDİYORUZ

  Erol Erdoğan şu gerekçeleri sıraladı;

  "- Hükümetin, "kişi başına milli geliri 18 – 19 bin TL'ye çıkardım" diye övündüğü bir dönemde milyonlarca insanın hala 650 – 700 TL ücrete mahkûm edilmesinden rahatsız oluyor, bundan dolayı da milletvekili emekli maaşlarına zam yapılmasına itiraz ediyoruz.

  - Asgari ücretten vergi alınmasın defalarca çağrı yaptığımız halde, hem AK PARTİ'li hem de CHP, MHP ve BDP'li vekillerin dişe dokunur bir çaba göstermemesinden rahatsız oluyor, bundan dolayı da milletvekili maaşlarına zam yapılmasına itiraz ediyoruz.

  - Ayda 3 bin TL'den daha az geliri olan 4 kişilik bir ailenin bizzat resmi kuruluşlar tarafından yoksul sayıldığı bir ülkede asgari ücret 600 – 700 TL olamaz, hiç değilse bunu 1000 TL'ye çıkarın şeklindeki çağrılarımıza TBMM'de görev yapan milletvekillerinin duyarsız kalmasından rahatsız oluyor, bundan dolayı da milletvekili maaşlarına zam yapılmasına itiraz ediyoruz.

  - Resmi rakamlara göre 150 – 200 bin açık ve ihtiyaç olduğu halde, 55 bin öğretmen atamamak için "para yok" mazeretine sığınılmasından dolayı rahatsız oluyor, bundan dolayı da milletvekili maaşlarına zam yapılmasına itiraz ediyoruz."

  HAS PARTİ'NİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

  Has Parti'nin 2 maddelik çözüm teklifi ise şöyle:

  1- Milletvekili maaş artışlarının her dönem siyasetin gücünü zayıflatıcı ve milletvekillerini incitici şekilde gündeme gelmesine son vermeliyiz. Son yasa ile kamuoyunda oluşan tepki, çözümü bulmak için hazır fırsattır. Oluşmuş krizden makul bir çözüm bularak süreci siyasetin ve milletimizin lehine çevirebiliriz.

  2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sözkonusu yasanın ilgili maddesini tekrar görüşülmek üzere kesinlikle TBMM'ye geri göndermelidir. Meclis de, milletvekili maaş artışlarını bir daha yeniden tartışmayacak ve ömür boyu çözecek şekilde bir formüle bağlamalıdır. Bu formül; milletvekili maaşlarının artışlarını asgari ücret artış oranına endekslemektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve TBMM'de bulunan tüm vekillerin teklifimizi değerlendirmelerini bekliyoruz. Herkes, toplumda oluşan hoşnutsuzluğu anlamalıdır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir