Euro
15.2795
0.24%
Dolar
13.4325
0.06%
Altın
795.3170
-0.06%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.247
-1.51%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  Hatay Valiliği'nden 'Hatay bombalanıyor' haberlerine açıklama

  3 günde 5 adet top ve havan mermisi düştü..
  • 07.10.2012 - 13:16
  Hatay Valiliği'nden 'Hatay bombalanıyor' haberlerine açıklama

  Hatay Valiliği nden Hatay bombalanıyor haberlerine açıklama #1

  Suriye’nin Türkiye sınırındaki Harabjoz kentinde Suriye Ordusu ile muhalifler arasında yaşanan çatışmalarda 5 adet top mermisi Türkiye topraklarına isabet etti.

  YERLEŞİM ALANLARININ DIŞINA ATILIYOR

  Hatay Valiliği sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Suriye’de devam eden iç çatışmalardan kaynaklı olarak, son 3 günde sınırdan; kimisi 50 metre, kimisi 1000 metre içeriye olmak üzere 5 adet top ve havan mermisi düştüğü belirtildi. Top ve havan mermisinin düştüğü yerlerin, yerleşim alanlarının tamamen dışında ve kırsal bölgede olduğu vurgulanan açıklamada, olaylarda herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı, karşılık olarak anında misli ile cevap verildiği kaydedildi. Top mermisinin Suriye Arap Cumhuriyeti güvenlik güçlerince, sınır hattının Suriye Arap Cumhuriyeti tarafındaki Suriyeli muhalif gruba karşı atıldığı değerlendirildiği belirtilen açıklamada şunlara yer verildi:

  BASINDA ABARTILIYOR

  "Basın-yayın organları ile sosyal medyada abartılı bir şekilde yer alan ‘Hatay’a çok sayıda bomba düşüyor’ haberleri, ilimiz dışında yaşayan vatandaşlarımız ve dış dünya tarafından ‘Hatay’ın şehir merkezine, ilçe merkezlerine sürekli top ve havan mermileri düşüyor’ algısına yol açmaktadır. Oysa ne il merkezimize ve ne de ilçe merkezlerimize şu ana kadar top ve havan mermisi düşmemiştir. ‘Hatay’a sürekli bomba düşüyor’ gibi bir algı oluşmasına yol açabilecek bu tür haberler ve başlıklardan kaçınılması, içerisinden geçilen nazik süreç açısından önem taşımaktadır. Vatandaşlarımızın resmi makamlardan yapılan açıklamalara itibar etmeleri, sakin ve soğukkanlı olmaları önem arz etmektedir.”


  Görüş Bildir