Hayata Dönüş Operasyonu'nu savundu

Hayata Dönüş Operasyonu'nu savundu

Emekli Jandarma Binbaşı Zeki Bingöl, ''Hayata Dönüş Operasyonu'' davasına bakan mahkemeye gönderdiği dilekçede, operasyonda en çok Bayrampaşa Cezaevi üzerinde durulduğunu ve Bayrampaşa'da elde edilecek başarının, yurt çapındaki tüm operasyonu başarıya ulaştıracağına inanıldığını belirtti.

Bingöl, Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya gönderdiği dilekçede, 2000 yılında Jandarma Genel Komutanlığı atamalarıyla Bayrampaşa Cezaevi'ne, İstihbarat Harekat ve Eğitim Subayı olarak görevlendirildiğini kaydetti.

Yaklaşık 3,5 ay sonra 19 Aralık'ta, halk arasında ''Hayata Dönüş'' diye bilinen ve Türkiye çapında yapılan cezaevlerine müdahale operasyonunda görev aldığını, tabura komuta eden kişinin Tabur Komutanı Dursun Ertuğrul olduğunu anlatan Bingöl, birliğin görevinin, Bayrampaşa Cezaevi'nin dış korumasında emniyet tedbiri alınması, görev yerlerini izlemek ve harekatı yöneten komutan olan İstanbul Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Engin Hoş'a bilgi vermek olduğunu bildirdi.

PKK TESLİM OLDU, TİKKO VE DHKP/C DİRENDİ

Bingöl, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

''Engin Hoş'un görevi, dönemin İstanbul Başsavcısı Ferzan Çitici ile Cezaevi Savcısı Fikret Ünalan'ı bilgilendirmekti. Harekat tamamen Engin Hoş'un yazılı verdiği 'Tufan Harekat Emri'ne göre gerçekleştirildi. Bildiğim kadarıyla da emrin dışına çıkılmadı. Hoş, mahkumlara megafonla, 'teslim olun, direniş göstermeyin' şeklinde çağrı yaptı. Bu çağrıyı da Çitici'nin hazırladığını biliyorum. Birlikler yerlerini aldıktan sonra bu bildiriyi tüm koğuşlara okudum. DHKP/C koğuşlarında okuduğum sırada ateş açıldı ve sıcak çatışma başladı. Çatışmaya sadece DHKP/C ve TİKKO mensubu olan koğuştakiler katıldı. Diğer koğuştaki PKK ve diğer örgüt mensupları, direniş göstermeyerek tahliye edildiler.''

Görevli askerler gelişi güzel ateş ettiği takdirde katliam olacağını, harekatın 12 saat sürdüğünü ve operasyon bittiğinde İstanbul Başsavcılığı'nca görevlendirilen 5 kişiden oluşan heyet ile Eyüp'ten 3 savcının gerekli incelemeleri yaptığını kaydeden Bingöl, operasyon sırasında ''armuda benzeyen bir cins lastik kaplı gaz bombasının'' atıldığını, ancak bu bombanın Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı envanterlerde olmadığını belirtti.

"CEZAEVİNİ YAKACAKLARDI"

Bingöl, meslek hayatında da hiç görmediğini bu malzemenin Engin Hoş'un emriyle kullanıldığını sonradan öğrendiğini ileri sürerek, şöyle devam etti:

''Operasyondan önce hazırlık aşamasında, dönemin Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman İstanbul'a gelerek, Türkiye çapında yapılacak cezaevlerine müdahale konusunda seminer tipinde, denetleme ve bilgi alma şeklinde toplantı yaptı. Toplantıda Bayrampaşa başta olmak üzere, Ümraniye, Metris, Paşakapısı cezaevleri konusunda mevcut durum hakkında bilgi aldı. En çok Bayrampaşa Cezaevi üzerinde duruluyordu. Çünkü Bayrampaşa'da elde edilecek başarının, yurt çapındaki tüm operasyonu başarıya ulaştıracağına inanılıyordu. Bayrampaşa, terör örgütleri yapılanmasının merkezi olarak görülüyordu. Operasyon öncesinde haftada 3 kez toplantı yapılıyordu. Tutuklular, Ferzan Çitici'yi rehin almayı planlıyordu. Tutukluların en vahim planı, 60 bloktan oluşan cezaevi çatısını yakarak, yangın çıkarmaktı.''

"BAŞIMA BİRŞEY GELİRSE.."

DHKP/C ve bazı çıkar amaçlı suç örgütlerince hedef gösterildiği için ifadesini yazılı olarak gönderdiğini kaydeden Bingöl, ''Bu nedenle hakkımda koruma kararı alınmıştır. Özellikle bu davayla ilgili mahkeme tarafından tanık olarak dinleneceğim hususunun basına yansımasıyla birlikte, adı anılan örgüt ve iştiraklerinin şahsıma eylem hazırlığı içinde olduğu yönünde istihbarat var. Duruşmanın yapılacağı 25 Mayıs 2012'de eylem gerçekleştirileceği yönünde duyumlar vardır. Ben gelip ifade vereceğim. Ancak bir şekilde duruşmaya gelmeden önce başıma bir hadise gelirse diye beyanımı yazılı sunmak istedim'' ifadelerini kullandı.