Dolar
6.8401
0.4169%
Euro
7.6081
0.8055%
Altın
1731.79
0.7745%
Borsa
105164.44
-0.1853%
G. Altın
380.69
1.1322%
Bitcoin
64517.94
0.7182%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C
  HDP Ahmet Hakan saldırısının sorumlusu Erdoğan dedi

  HDP Ahmet Hakan saldırısının sorumlusu Erdoğan dedi

  Demirtaş ve Yüksekdağ yazılı açıklama yaparak Ahmet Hakan'a saldırının nedeninin, Erdoğan'ın medyayı hedef göstermesi olduğunu söyledi.
  • DHA
  • 01.10.2015 - 12:55

  HDP Ahmet Hakan saldırısının sorumlusu Erdoğan dedi

  HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a yönelik saldırıların nedenini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağlayarak "Böyle bir ortamda bu saldırı beklenmedik değil" dediler.

  ERDOĞAN'I SUÇLADILAR

  Demirtaş ile Yüksekdağ yaptıkları yazılı açıklamada saldırıdan büyük bir üzüntü duyduklarını belirttiler. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

  "Bu saldırı, Türkiye'de medya ve medya emekçileri üzerindeki büyük baskı ortamının bir parçasıdır. Cumhurbaşkanı'nın doğrudan medyayla polemiğe girdiği ve ağır suçlamalarda bulunduğu, iktidar partisinin milletvekili eşliğinde gazete binasının basıldığı, eleştiren gazetecilerin işten atıldığı, köşe yazarlarına yönelik soruşturma ve davaların sürdüğü bir ortamda bu saldırı maalesef beklenmedik değildir.

  "AZMETTİRİCİLER KİMLERDİR?"

  Böylesi planlı bir organizasyon, gücünü nereden almıştır? Azmettiriciler kimlerdir? Bu çetevari saldırı aynı zamanda yazılı, görsel ve işitsel medyaya bir mesajı taşımaktadır. Farklı görüşleri seslendiren basın kuruluşları ve emekçilerine gözdağı niteliği taşıyan bu saldırıya bizzat Sayın Ahmet Hakan Coşkun'un verdiği “Bu tür saldırılardan hiç bir şekilde yılmayacağız; korkmuyoruz” yanıtı, sadece onun ve bir bütün olarak medyanın değil, tüm kamuoyunun da yanıtı niteliğinde olmalıdır.

  (Demirtaş 7 Haziran öncesi seçim mitinglerinde, Star ve Yeni Şafak gazetelerini hedef göstermişti. Kısa süre sonra da Star'ın patronuna silahlı saldırı gerçekleşmişti.)

  "SARAY VE AKP'NİN MEDYA'YI HEDEF GÖSTERMESİ"

  İlerleyen günlerde benzeri veya daha ağır saldırıların yaşanmaması için, Saray ve AKP iktidarının medyayı ve çalışanlarını hedef gösteren tutumlarından vazgeçmesi, Sayın Ahmet Hakan Coşkun'a saldıranların cezalandırılması ve onları azmettirenlerin belirlenerek hukuk önüne çıkartılması gerekmektedir."

  Ahmet Hakan evinin önünde saldırıya uğradı VİDEO

  Görüş Bildir