Euro
15.1105
0.31%
Dolar
13.2851
-0.16%
Altın
769.84
1.12%
Borsa
1.857
0%
Bitcoin
766.011
1.25%
9ºC
İstanbul
Güneşli 9 C

  HDP binalarında yaşanan patlamalara siyasilerden tepki

  Adana ve Mersin'de HDP binalarına yönelik bombalı saldırılara ilişkin partilerden ve siyasilerden tepkiler gecikmedi...
  • 18.05.2015 - 12:04
  HDP binalarında yaşanan patlamalara siyasilerden tepki

  HDP binalarında yaşanan patlamalara siyasilerden tepki #1

  HDP'nin Mersin ve Adana'daki bürolarında yaşanan patlamalara HDP cephesinden ilk tepki Mersin milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat'tan geldi. Fırat şunları söyledi;

  "PROVOKASYONA GELMEYECEĞİZ"

  "Yapacakları tüm tahriklere, provokasyonlara rağmen biz HDP olarak seçmen kitlemizle beraber soğukkanlılığımızı koruyacağız. Provokasyona gelmeyeceğiz. Dün Adana'da mitingimiz vardı, bugün de Mersin'de miting var. İkisinin aynı zamanda olması kesinlikle bir plan içerisinde yapıldığını gösteriyor. Birçok yerde de bu saldırı tekrar ediyor. Bundan sonra da etmeyeceğini düşünmüyoruz, edebilir. HDP'nin ufukta görünen barajı aşmış olması korkusu birilerini korkutuyor. Ama korkunun da ecele faydası yok. Faili meçhul bir olay değil bana göre. Bu olayların tamamının arkasında devleti yöneten hükümetin olması gerekiyor. Çünkü temel görevi devletin, bireylerin ve kurumların can güvenliğini sağlayabilmektir. Sağlanmıyorsa bir de hedef gösteriyorsa suçları daha da katmerleşmiş olduğunu söyleyebilirim."

  AK PARTİ: PANİK HAVASI YARATILIYOR

  AK Parti Mersin milletvekili adayı Muhsin Kızılkaya da olayla ilgili kısa bir değerlendirme yaptı. Kızılkaya şöyle konuştu;

  "Ben de şu anda İstanbul'dayım, haberi burada öğrendim. Emniyet müdürüyle görüştüm. Onların da ellerinde kesin bilgi yok. Sadece ses bombası bilgisi var. Büyük bir panik havasının yaratıldığı muhakkak."

  HDP binalarında yaşanan patlamalara siyasilerden tepki VİDEO

  "BU SALDIRI SEÇİM SÜRECİNE YAPILDI"

  Patmalara hükümetten ilk açıklamayı AK Parti Adana Milletvekili ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yaptı. Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Adana HDP Seyhan İlçe Binası ve Mersin HDP binasına yapılan saldırıyı lanetliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum" dedi.

  Bir siyasi partiye yapılan saldırının, tüm partilere ve demokrasiye yapılmış olduğunu belirten Çelik, "Bu saldırı HDP'ye, tüm siyasi partilere ve seçim sürecine yapılmıştır. Lânetliyoruz bu saldırıyı. HDP teşkilatına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

  HDP: SUSSUNLAR YETER

  HDP'li Pervin Buldan, sosyal medya hesabından olaya tepki gösterdi. Buldan, konuya ilişkin "Ne cumhurbaşkanı, ne başbakan, ne de Hükümet'in diğer yetkilileri bugünkü saldırılarla ilgili kınama yapmasınlar. Sussunlar yeter!" ifadelerini kullandı.

  CHP'Lİ VEKİLLERDEN AÇIKLAMA

  CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de Twitter hesabından yaptığı açıklamada “HDP binalarına dönük Mersin ve Adana’daki bombalı saldırılar, ‘HDP’nin barajı geçmesi demokrasiyi zedeler’ diyen AKP zihniyetinin eseridir!” dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise saldırıların ardından iki gün önce yaptığı açıklamayı tekrar gündeme getirdi ve hükümeti uyardı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir