Dolar
6.8599
-0.0131%
Euro
7.7879
0.1633%
Altın
1808.79
-0.0237%
Borsa
118712.51
-0.5248%
G. Altın
399.176
0.0661%
Bitcoin
64634.78
0.3639%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  HDP eş başkanlarını seçti

  HDP eş başkanlarını seçti

  HDP, 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş eş başkan seçildi.
  • 22.06.2014 - 17:40
  HDP eş başkanlarını seçti

  HDP eş başkanlarını seçti #1

  Barış ve Demokrasi Partisi’nin parlamento faaliyetleri ile birlikte çatısı altına katıldığı Halkların Demokratik Partisi, yeni yönetimini belirledi.

  ANONS YAPILDI, BAYRAK HASSASİYETİ İSTENDİ

  Salona Türk bayrağının asılmaması dikkat çekerken; yapılan anonsta, Türk bayrağı asmanın yasal zorunluluk olduğu belirtildi. Yapılan anons üzerine platforma törenlerde ve makamlarda kullanılan ayaklı bayrak konuldu.

  HDP eş başkanlarını seçti #2

  SEÇİME TEK LİSTEYLE GİTTİLER

  Öte yandan kongrenin divan başkanlığına Gencay Gürsoy seçildi. HDP, eş genel başkan adayları olarak Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın isimlerinin yer aldığı tek listeyle seçime gidildi.

  156 delegenin kayıtlı olduğu kongrede eş genel başkanlık seçiminin ilk 2 turunda salt çoğunluk sağlanamadığı için seçimler yenilendi. Daha sonra 3. tur seçimlere geçildi. 

  YİNE KOLTUK DEĞİŞİMİ

  3. turda ise partinin eş başkanlıklarını yürüten Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel yerlerini BDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP bileşenlerinden Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’a bıraktı.

  Toplantıda Öcalan’ın önerisi doğrultusunda Ertuğrul Kürkçü, Onursal Eş Başkanlığa seçildi.

  DEMİRTAŞ'IN KONUŞMASI

  Demirtaş HDP'nin 2. Olağanüstü Kongresi'nde yaptığı konuşmada, trajedilerle dolu bir tarihe sahip olan bu coğrafyada Halkların Demokratik Partisi'nin artık "değişimin, özgür geleceğin, barışın, hakkın ve adaletin gerçek temsilini var edecek tek umut haline geldiğini" belirterek, "Yanı başımızda mezheplerinden dolayı insanların birbirini kestiği, boğazladığı bir coğrafyada bütün farklılıklarımızla birlikte, bir arada durmak, gerçek kardeşliğin ve eşit yurttaşlığın sesi, soluğu olmak bizim için de çok kıymetlidir, çok anlamlıdır. Ancak bu büyük onurun büyük sorumlulukları da vardır elbette. Mademki fabrikada, madende terleyen işçinin sesi olacağız, mademki tarlada kavrulan ırgatın nefesi olacağız o halde en az onlar kadar çok çalışacağız, onlar kadar çok yorulacağız. Zihni örtülüyle değil ama başı örtülüyle el ele olacağız. Gözü açıkla değil ama gönlü açıkla omuz omuza yürüyeceğiz. Çalanla çırpanla değil, paraları sıfırlayanla değil, helal kazanıp helal yiyenle yoldaş olacağız" ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir