Petrol
113.22
-0.51%
Euro
17.4992
-0.31%
Dolar
16.6679
-0.09%
Altın
975.7
-0.04%
Borsa
249
0.00%
Bitcoin
338.558
-3.05%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C

  HDP Türkiye'yi BM'ye şikayet edip yardım istedi

  HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız BM'ye mektup göndererek "Cizre'yi acilen inceleyin" isteğinde bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 15.02.2016 - 08:53
  HDP Türkiye'yi BM'ye şikayet edip yardım istedi

  hdp

  HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız BM Genel Sekreterliği, Uluslarararası Ceza Mahkemesi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne Cizre için bir mektup gönderdi. Mektupta, delillerin karartılmadan uluslararası bir heyetin kentte incelemede bulunması talebi dile getirildi.

  ACİLEN İNCELENSİN

  Mektubu HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız kaleme aldı. Sarıyıldız mektupta, “Henüz deliller ortadan kaldırılmadan ve karartılmadan Birleşmiş Milletlere bağlı bir heyetin Cizre’de acilen incelemelerde bulunmasını talep ediyoruz” dedi.

  Kentte operasyonların bittiği yönünde açıklama yapıldığı ancak yasağın sürdüğünün anımsatıldığı mektupta, delillerin karartılması endişesi taşındığı ve bunun yaşanmaması için uluslararası bir heyetin Cizre’de acilen incelemelerde bulunmasının talep edildiği ifade edildi.

  TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET ETTİLER

  Ayrıca, "Devlet güçleri, Cizre’de insanlık suçu işlemektedir. Sokağa çıkma yasakları boyunca insan hakları hukuku ihlal edildi. Hatta insancıl hukukun neredeyse bütün mekanizmaları yok sayıldı. Bazı iddialara göre kimyasal ve yakıcı silahlar da saldırılar esnasında kullanıldı. Yaşamını yitirenlerin birçoğunun yanarak can verdiği ve vücut bütünlüğünün bozulduğu otopsi bilgileri mevuttur. Devletin sistemli saldırıları ve direkt yerleşim yerlerini hedef alması nedeni ile 100 bine yakın kişi yerleşim yerlerini terk etmek zorunda bırakıldı" diyerek Türkiye şikayet edildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir