Euro
10.9845
-1.37%
Dolar
9.4474
-1.43%
Altın
547.46
-1.7%
Borsa
1.509
1.06%
Bitcoin
592.957
-2.60%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  HDP'den topyekün ulusal koalisyon çağrısı

  HDP’nin İmralı heyeti adına açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, "topyekün ulusal koalisyon" kurulması çağrısında bulundu.
  • Ajanslar
  • 12.06.2015 - 12:27
  HDP'den topyekün ulusal koalisyon çağrısı

  HDP den topyekün ulusal koalisyon çağrısı #1

  HDP’nin İmralı heyetinde yer alan Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile Sırrı Süreyya Önder açıklama yaptı. Heyet adına açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, ilk olarak seçim sonuçlarını değerlendirdi.

  "ERDOĞAN MASAYI DEVİRDİ"

  Önder, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm sürecinde masayı deviren isim oldu. Seçim sonuçlarıyla birlikte Türkiye halkları o masayı yeniden dört ayağı üzerine koydu” dedi.

  DIŞARIDAN DESTEKLİ BİR KOALİSYON

  "Ulusal koalisyon" çağrısı yapan Önder, “Topyekün ulusal koalisyon gerçekleştirmeliyiz. Dışarıdan destekli bir koalisyon, hükümet koalisyonundan daha önemlidir” dedi.

  Sırrı Süreyya Önder, İmralı’ya gitmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını söyledi. Önder, “Bakanlıktan yanıt bekliyoruz” diye konuştu.

  ÖCALAN TARİH VEREBİLİR

  5 Nisan’dan beri hükümetle herhangi bir görüşme yapmadıklarını da vurgulayan Önder, “Oluşturulacak izleme heyetinin İmralı’ya gitmesi durumunda Öcalan’ın silahsızlanma yönünde kongrenin toplanması için tarih verebileceğini" de ifade etti. HDP'li Önder, bir soru üzerine yeni kurulacak hükümet için güvenoyu şartlarının barış olduğunu kaydetti.

  HEPİMİZİN YEMİNİ İÇ TÜZÜĞE UYGUN OLACAK

  “HDP’de Kürtçe yemin edecek milletvekili olacak mı?” sorusuna “Hepimizin yemini içtüzüğe uygun olacak” diye yanıt verdi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir