Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  HDP'li Sebahat Tuncel PKK'yı eleştirdi

  'Paralel devlet' tartışmaları sürerken PKK'dan yapılan bir açıklama HDP'nin tepkisine neden oldu.
  • 09.01.2014 - 16:30
  HDP'li Sebahat Tuncel PKK'yı eleştirdi

  HDP'li Sebahat Tuncel PKK'yı eleştirdi #1

  PKK'nın yöneticilerinden Bese Hozat'ın "milliyetçi Ermeni, Rum ve İsrail lobilerinin birer paralel devlet olduğu" sözlerini eleştiren HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü Ermeni ve Rum kimliklerinin paralel devletle ilintilendirilemeyeceğini belirterek "Halkların eşitliği ve kardeşliği düşüncesini ihya edecek bir söylemin tercih edilmesi gerektiğini" belirtti. KCK Eşbaşkanı Bese Hozat, önceki gün Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada geçen yıl Paris'te 3 kadın PKK'lının öldürülmesini değerlendirirken “Türkiye’de resmi devletin dışında bir de oluşan paralel devletler vardır. Mesela Gülen cemaati paralel bir devlettir. İsrail lobisi, yine milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri paralel birer devlettir. Paralel devletlerin birbiriyle ortaklaştığı ciddi bir çıkar ilişkisi vardır. Paralel devlet Gladyo devletidir, NATO destekli cemaatin ve lobilerin illegal devlet örgütlenmesidir. Asıl amacı, Türkiye’nin demokratikleşmesini engellemektir” dedi.

  "PARALEL DEVLETLE İLİNTİLENDİRİLEMEZ"

  Bu açıklamanın ardından başta Ermeni cemaatine yönelik yayın yapan Agos gazetesi olmak üzere azınlık temsilcilerinden tepkiler yükseldi. KCK Eşbaşkanı Hozat'a bir tepki de HDP Eşbaşkanları Tuncel ve Kürkçü'den geldi. İki eşbaşkanın ortak yazılı açıklamasında "Ermeni ve Rum kimliklerinin paralel devlet ile ilintilendirilemeyeceği" belirtilerek Hozat'ın sözlerinin HDP içinde ve dışında tartışmalara ve endişelere neden olduğu kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

  SÖYLEM TERCİHİ

  "Resmi toplumdan ve devletten, hukuken ve siyaseten dışlanan ve sıkça nefret söyleminin nesnesi kılınan Ermeni, Rum ve Yahudi kimliklerinin 'paralel devlet' ile ilintilendirilmesinin halklarımız arasında endişeyle izlenmesinin nedenlerini anlıyoruz. Geçmişte yaşanmış olanlar, Ermeni, Asuri ve Süryani soykırımı, Rum tehcir ve sürgünleri, Anadolu ve Yunanistan mübadeleleri ile Yahudi düşmanlığı mağdurlarının kayıplarının telafisi ve haklarının iadesi için de mücadele eden partimizin Ermeni, Rum, Yahudi, Çerkes, Pomak, Arap, Laz ve elbette Kürt ve Türk ve diğer halklardan üyeleri vardır. Öyle düşünüyoruz ki, bir asırdır süregiden resmi ve gayrı resmi inkar ve imhaya karşı mücadele halindeki Kürt halkının devrimci sözcüleri de, yaşadığımız coğrafyada halkların eşitliği ve kardeşliği düşüncesini ihya edecek, mücadele ortaklığını pekiştirecek bir söylemi tercih etmelidir. Eşitliğe dayalı ortak ve demokratik bir gelecek kurmayı gölgeleyecek her tür endişeyi gidermek bu nedenle önemli ve gerekli bir adımdır."

  AGOS YAZARLARINDAN TEPKİ: BELGESİ VARSA AÇIKLAYIN

  Agos yazarı Yetvart Danzikyan "Bese Hozat’ın ifadelerine benzer ifadeleri Abdullah Öcalan’ın Milliyet gazetesine sızan görüşme kayıtlarında görmüştük. Aradan aylar geçtikten sonra benzer ifadelerle bir kez daha karşılaşmak şaşırtıcı ve can sıkıcı. Madem Ermeni ve Rum lobisi de bu ‘paralel devlet’ ile birlikte hareket ediyor ve bu böyle açıkça konuşulabiliyor biraz daha ayrıntı bekliyoruz. Elde ne tür bilgi ve belge var, paylaşırlarsa seviniriz" dedi. Agos'un Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş ise "Görünen o ki, AK Parti iktidarı ile Gülen Cemaati arasındaki savaş etrafında siyasi saflar yeniden oluşturulurken, bu ayrımcı yaklaşım yeniden gündeme sürülüyor. Sürülüyor, çünkü Ermeniler, Rumlar, Yahudiler deyip, ardına da 'lobi, komplo, gizli, kripto' gibi birtakım malum kelimeleri eklediniz mi, söylediklerinizin içeriğine, tutarlı olup olmadığına bakılmaksızın, sözlerinizin bolca alıcısı çıkar bu ülkede" dedi. Ohannes Kılıçdağı ise "Eğer anlatılmak istenen bunların Türkiye'de birer paralel devlet oldukları ise bu o kadar gülünçtür ki üstüne yorum yapmaya değer görmem. Sadece şu kadarını söylerim: Ermeni ve Rum paranoyası, yıllardır özgürlük ve "halkların kardeşliği" mücadelesi verdiğini söyleyen bir örgütün zihin dünyasına kadar sızmışsa durum sandığımızdan da vahimdir" diye konuştu.

  Görüş Bildir