Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
714.192
1.61%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C
  HDP'li vekilin Kobani'ye savaşçı götürmesine izin çıkmadı İZLE

  HDP'li vekilin Kobani'ye savaşçı götürmesine izin çıkmadı İZLE

  Suruç'ta toplanan HDP'liler, bir kamyonun kasasına binerek Kobani'deki çatışmalara katılmak üzere Suriye'ye geçmek istedi. HDP milletvekili Demir Çelik'in kullandığı kamyonun sınırı geçmesine polis izin vermedi.
  • 23.09.2014 - 17:47

  koban

  Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde iki yönlü bir hareketlilik yaşanıyor, IŞİD'in Kobani'deki Kürt köylerini ele geçirmesinden sonra bir yandan bu saldırılardan kaçan Kürtler Türkiye'ye girerken, diğer yandan da HDP'liler IŞİD'e karşı savaşmak için Suriye'ye geçmeye çalışıyor.

  KOBANİ'YE HDP'Lİ AKINI

  Polis'in Suriye tarafına geçmek isteyenlerin toplandığı HDP çadırlarını dağıtmasının ardından, bugün de HDP'liler Mardin'in Kızıltepe Belediyesi'nden gelen kamyonla sınırın öte yanına geçmeye çalıştı.

  Al Jazeera’dan Gonca Şenay’ın haberine göre Suruç Belediyesi önüne getirilen kamyonun kasasına, "Akçakale'den sınırı geçmek istiyoruz" diyen kalabalık bir grup bindi. Ancak polis, kamyonun hareket etmesine izin vermedi. Kamyonun şoförü gözaltına alındı.

  HDP'li vekilin kamyonla sınırı geçmek istemesi İZLE

  DİREKSİYONA HDP'Lİ VEKİL GEÇTİ

  Ardından bu defa kamyonun direksiyonuna HDP Muş Milletvekili Demir Çelik geçti. Aralarında Çelik'in de olduğu partililer ve polis arasında uzun süre kamyonun hareket etmesine ilişkin tartışma sürdü.

  Çelik polislere, "Biz sınır tanımıyoruz. Kardeşlerimize el uzatamıyoruz. Bize destek olun, biz çaresiziz" dedi. Polis, bir süre kamyonun kasası insan dolu olarak hareket etmesine, "trafik kurallarına aykırı" olduğu gerekçesiyle izin vermedi.

  TOMA YOL KAPADI

  Çelik'in hareket ettirdiği kamyonun önünü Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı(TOMA) ile arkasını ise yoldan geçen bir kamyonla kapattı.Yapılan görüşmeler sonrasında kamyonun, Demir Çelik'in şoförlüğünde boş kasayla hareket etmesine izin verildi.

  Ancak kamyon yolda ilerlerken yine içine binenler olunca, polis bir ara sokakta kamyonun hem içine hem de kasasına gaz sıkarak müdahale etti. Müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu. HDP'li milletvekili de kamyonu bırakarak, partisinin ilçe binasına geri döndü.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir