Petrol
93.08
-0.31%
Euro
18.3991
0.20%
Dolar
18.5782
-0.26%
Altın
1.023
-0.20%
Borsa
3550
1.89%
Bitcoin
378.439
1.07%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Heybeliada’da orman yangını

  Heybeliada’da orman yangın çıktı.
  • 17.06.2012 - 15:02
  Heybeliada’da orman yangını

  Heybeliada çam limanı mevkiinde yangın çıktı. Şiddetli rüzgar nedeniyle hızla ilerleyen yangına söndürme helikopterleri ve uçakları ile müdahale edildi. Uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınan yangın bölgesinde soğutma çalışmaları devam ediyor.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  6 UÇAK 1 HELİKOPTER MÜDAHALE EDİYOR

  Heybeliada'da çamlık alanda başlayan yangın şiddetli rüzgar nedeniyle hızla genişledi. İtfaiye, alevleri kontrol altına almakta zorlanırken yangına 6 uçak ve 1 helikopterle müdahale edildi.

  Yangın tarihi manastırın bahçesine kadar ulaşırken ekiplerin çalışmasıyla manastır yangından etkilenmedi. Manastırın bahçesi alevler nedeniyle zarar gördü.

  Bu arada Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu Ruhban Okulu'nun tehlike altında olmadığını söyledi.

  Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise 2,5 hektrarlık alanda etkili olan yangının kontrol altına alındığı ifade edildi.

  "YASAK OLMASINA RAĞMEN PİKNİK YAPIYORLAR"

  Heybeliada Prenset Pansiyon işletmecilerinden Nilgün Hanım yaşananları anlattı. Yangın çıkan alanda yasak olmasına rağmen piknik yapıldığını ve her sene bu ve benzeri tehlikelerle karşılaşıldığını belirtti. Rüzgarın çok olduğunu fakat yangın alanında Poyraz estiğini ve kesin bir bilgi olmasa da bir yanan bir piknik tüpünün yuvarlandığı söylentileri yangına sebebiyet verdiğini belirtti.

  Adabeach Culb çalışanlarından Volkan Atılgan yangın söndürme çalışmalarını anlattı. Yangın 15:00 civarında çıktı. Yangının nedeni kaçak piknik ya da sabotaj olabilir, tam olarak bilemiyoruz. Bildiğimiz kadarıyla o bölge mesire alanı değil. 4-5 küçük ve 2 büyük yangın söndürme uçağı müdehale ediyor. Rüzgar güçlü, ekipler zorlanıyor. Bölge boşaltı, yangın söndürme gemisi geldi, denizden de müdahale var. Yangın söndürüldü, ama soğutma çalışmaları devam ediyor.


  Görüş Bildir