Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
30ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 30 C
  Hıncal Uluç bir kez daha CHP'ye çaktı

  Hıncal Uluç bir kez daha CHP'ye çaktı

  Birand'ın cenazesi sonrası Hıncal Uluç CHP'yle ilgili 4. yazısını da kaleme aldı.
  • 30.01.2013 - 13:21
  Hıncal Uluç bir kez daha CHP'ye çaktı

  Hıncal Uluç bir kez daha CHP ye çaktı #1

  Uluç, usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın cenazesinde Kılıçdaroğlu'nun korumaları tarafından sırada beklemek yerine sırada bekleyenleri ittire kaktıra Cemre Birand'ın yanına nasıl götürüldüğünü anlatmıştı. 

  BİR CENAZE, 4 YAZI

  Cenazede yaşadığı olay sonrası "Bunlara oy vereceğiz de, halkçı, demokrat bir ülke olacağız öyle mi?" diyerek Kılıçdaroğlu'nu topa tutan Sabah yazarı Hıncal Uluç, cenaze sonrası CHP'yle ilgili 4 yazı kaleme aldı. 'Halkçı ve demokrat lidere gel', 'Kılıçdaroğlu ve liderlik', 'Kılıçdaroğlu'nun yanıtı' ve CHP'si' son olarak da 'Bin sözden değerli bir resim!..'  başlıklı 4. yazısını yazan Uluç'un hedefinde yine CHP vardı. Bu kez 50'li yılların Türkiye'sinden bir fotoğrafla CHP'ye vurdu. Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar'la, Başbakan Adnan Menderes'in kuyrukta beklerken çekilen fotoğrafını Kılıçdaroğlu'na hatırlattı.

  İşte Hıncal Uluç'un yazısı

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun M. Ali Birand'ın cenazesinde bir buçuk saattir sırada bekleyenleri atlayarak, son anda en öne gelmesini hem de çok sert eleştirdim ya.. Genelde kabul gördü.. Bu imtiyazlılardan hemen herkes şikayetçi çünkü..
  Bazı okurlar da aynı sertlikte beni eleştirdiler..
  "Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar da sıraya girmiyor.. Onları da böyle eleştiriyor musun?."
  Böyle diyenler, yazıları herhalde çok yüzeysel okuyorlar. "Bu adam ne diyor, ne demek istiyor" diye düşünmeden kaleme sarılıyorlar..
  Yani ya, klavyenin başına geçiyorlar..

  SAVULUN SUNAY GELİYOR

  Ben, en başından, bu sisteme karşı olduğumu hep yazdım. İşin çığırından çıkması, Cevdet Sunay'ın Cumhurbaşkanlığı ile başladı. Sunay, Köşk'ten çıkma kararı aldığı zaman, (Yola çıktığı zaman değil) Köşk'le gideceği yer neresi ise oraya kadar giden bütün yollar boşaltılır, o yollara açılan yollar da kesilirdi.
  Biz Ankaralılar bekle Allah beklerdik.
  Hürriyet'ti galiba "Savulun Sunay geliyor" diye manşet atan..
  Ondan sonra, artarak gitti.

  BAŞBAKAN'I ELEŞTİRDİM, MUHALEFET DE TIPKISININ AYNISI

  Başbakanın İstanbul'a her gelişinde, hava alanından gideceği yere kadar her beş metreye bir polis dikildiğini, yolların hem de nasıl kesildiğini, trafiğin nasıl allak bullak olduğunu en az kırk defa yazdım.
  Şimdi böyle bir ortamda "Ana Muhalefet Lideri"nden ne beklersiniz?. "Ben gelince, bu işler düzelecek!.."
  Hayır.. O da tıpkısının aynısı..
  O zaman oyumu niye ona vereceğim, neyi, niye değiştireceğim, söyler misiniz?.
  Gelen mektuplardan ikisini size aynen nakletmek istedim. Biri içeriden, biri dışarıdan..

  İSVEÇ KRALI

  İlki Kanada'dan, sıkı okurumuz Gönül Oran'dan..
  "Bu yazınız beni 1996 Atlanta Olimpiyatları'na götürdü:
  Gönüllü tercüman olarak Olimpiyatlarda görevliydim. Arka kapıda sigara içerken, kadife pantolonlu, sarı gömleğinin kolları dirseğe kadar sıvanmış, ayaklarında bir çift timberland bir adam, elini kolunu sallayarak stada girince kapıda görevli güvenlikçiye, böyle serbestçe içeriye dalan adamın kim olduğunu sordum.
  'İsveç Kralı' dedi!.

  CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN KUYRUKTA

  İkincisi Bursa'dan.. Uğur Şahan bir eski siyah beyaz fotoğraf göndermiş, mektubuyla.. "Hıncal Hocam, M.Ali Birand'ın cenazesinde yaşadıklarınızı köşe yazınıza en güzel şekilde dökmüş, bu durumlardan mağdur olan ve bu sevimsiz görüntülerin yok olmasını isteyen insanların duygularına çok güzel tercüman olmuşsunuz.
  Genç bir kardeşiniz olarak sizi kutluyorum.
  Şimdi size ekte göstermiş olduğum fotoğrafa bakarsanız, ülkemizi 1950'li yıllarda yönetenlerin insanlara ne kadar saygılı olduklarını görecekseniz. Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes, oylarını kullanmak için, halkın içinde sıraya girmişler. Bu fotoğraf şimdiki kuşaklara masal gibi gelebilir, ama gerçeğin ta kendisi.. Sizinle ve okurlarınızla paylaşmak istedim."

  Hıncal Uluç bir kez daha CHP ye çaktı #2

  KORUMALAR, PROTOKOL GÖREVLİLERİ YOK

  Yukarıdaki fotoğrafa dikkatli bakın.. Sonra oturun düşünün, düşünebildiğiniz kadar. Halk kuyrukta.. Altıncı sıranın başında elinde şapkasını tutup saygılı bir duruşla sırasını bekleyen, devrin Başbakanı Adnan Menderes. Onun yanındaki papyonlu, Cumhurbaşkanı Celal Bayar.. Masal gibi değil mi?. Peki korumalar, protokol görevlileri.. Güldürmeyin beni..

  Görüş Bildir