Petrol
114.11
-0.11%
Euro
16.63
2.37%
Dolar
15.86
2.02%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2399
0.35%
Bitcoin
485.378
3.30%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Hizbullah: Suriye'den çıkmayacağız

  Lübnan'daki Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, 'Kalmamızı gerektiren sebepler var olduğu sürece, Suriye'den ayrılmayacağız' dedi.
  • 14.11.2013 - 15:15
  Hizbullah: Suriye'den çıkmayacağız

  Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah başkent Beyrut'un güneyindeki Dahiye bölgesinde Aşure günü etkinliklerinde bir konuşma yaptı. Suriye konusuna değinen Nasrallah, şunları kaydetti:

  'En büyük destekçimiz Suriye başta olmak üzere, Filistin'i ve Lübnan'ı korumak için Suriye'deyiz. Kalmamızı gerektiren sebepler var olduğu sürece, Suriye'den ayrılmayacağız. Lübnan'da hükümeti kurmak için bizim Suriye'den çekilmemizi isteyenler, bize tartışılan bir durumu empoze etmeye çalışıyor. Bölgedeki ülkeleri ve insanları stratejik tehlikeler tehdit ederken, hükümet kurmak için şartlar ileri sürmek gerçekçi değil.'


  SİLAHSIZLANMA KONUSU

  'Hizbullah'ın silahsızlanması' konusuna ilişkin de Nasrallah, 'Düşman etrafımızda bizi dinliyor, savaşa hazırlanıyor. Düşman bizi tehdit ettiği sürece, bizim silahsızlanmamız mümkün değil. Arap ülkelerinde yaşanan sorunların çözümü için diyalog, politik çözüm ve işbirliği gerekmektedir' ifadelerini kullandı.

  Lübnan'daki Müslüman ve Hristiyanlar'a yönelik en büyük tehdidin "aşırı gruplar" olduğunu savunan Nasrallah, taraflar arasındaki işbirliğin bütün tehditleri ortadan kaldıracağını dile getirdi.

  Lübnan'da 8 aya yaklaşan 'hükümet krizi'nin çözülmesi için görüşmeler sürerken, eski Başbakan Saad Hariri'nin başında bulunduğu Gelecek Hareketi, Hizbullah'ın hükümette yer alması için, 'Suriye'deki silahlı gücünü çekmesini' şart koşuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir