Euro
10.0057
0.83%
Dolar
8.4063
0.7%
Altın
490.36
0.75%
Borsa
1.405
0.37%
Bitcoin
323.890
-1.40%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Hocalı Katliamı'nda hayatını kaybedenler Edirne'de anıldı

  Ermeniler tarafından Azerbaycan'ın Hocalı kentinde 1992'de yapılan katliamda ölenler Edirne'de anıldı.
  • 26.02.2012 - 15:48
  Hocalı Katliamı'nda hayatını kaybedenler Edirne'de anıldı

  Alperen Ocakları Edirne Şube Başkanı Alpaslan Cankaloğlu, Saraçlar Caddesi'ndeki PTT Bölge Müdürlüğünün önünde düzenlenen törende, kendi yurtlarında özgür yaşamaktan başka bir istekleri olmayan, savunmasız yaşlı, kadın ve çocukların 26 Şubat 1992'de Ermenistan silahlı kuvvetlerine bağlı güçler tarafından katledildiğini ifade etti.

  Cankaloğlu, şöyle devam etti:

  ''Ermenilerin Azerbaycan'ın Hocalı kentinde yaptıkları, insanlık tarihine kar bir leke olarak geçen Hocalı katliamı bundan tam 20 yıl önce gerçekleştirildi. Ne yazıktır ki tarihin ve insanlığın bu en kanlı trajedisi Hocalı'da yaşanırken ve üstelik masum insanların zalimce katledildiği cinayetin kanıtı niteliği taşıyan video kayıtları ve belgeleri mevcutken dünya kamuoyu yeterince bilgilendirilemeyerek Hocalı vahşetinin dünya devletleri ve uluslararası örgütlerce soykırım olarak tanınması sağlanamamıştır. Fransa ve Ermenistan Devleti ile lobileri, kendi tarihlerinin karanlık yüzüyle hesaplaşmadan arsızca Türk tarihine dolayısıyla ecdadımıza leke sürmeye çalışmaktadır. Demokratikleşme adı altında ülke yönetimlerini kendi menfaatleri doğrultusunda tanzim eden emperyalist devletler de bu konuyu Türkiye üzerinde bir siyasi baskı aracı olarak kullanmaya çabalamaktadırlar. Ancak söz konusu bir Türk katliamı olduğunda adeta kulaklarını tıkamaktadırlar.''

  'TBMM BU KATLİAMI SOYKIRIM OLARAK KABUL ETMELİ'

  Tarihe bakıldığında nerede bir Müslüman ve Türk varsa zulme uğradığını, uğramaya devam ettiğini belirten Cankaloğlu, TBMM'nin bu katliamı soykırım olarak kabul etmesi gerektiğini bildirdi.

  Cankaloğlu, şunları kaydetti:

  ''Şunu tüm dünyaya haykırmalıyız ki Müslüman Türk milleti tarihinin hiçbir döneminde katliam veya soykırım yapmadığı gibi zayıf düştüğü dönemlerde de maalesef komşularının ve emperyalist güçlerin soykırımına uğramıştır. Hocalı katliamı da bunun en belirgin örneklerinden birisidir. Hocalı katliamının 20. yıl dönümünde, yaşamlarını yitiren soydaşlarımıza Allah'tan rahmet, Müslüman Türk milletine başsağlığı diliyoruz.''

  Bu arada, slogan atan grup, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın fotoğraflını yaktı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir