Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.425
-0.78%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Hocalı Katliamı'nın 20. yıl dönümü

  Hocalı Katliamı'nda hayatını kaybedenler anılıyor..
  • 26.02.2012 - 14:54
  Hocalı Katliamı'nın 20. yıl dönümü

  Hocalı Katliamı nın 20. yıl dönümü #1

  Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermenilerin gerçekleştirdiği katliamın kurbanları 20. yılında İstanbul'da anılıyor. Yürüyüşe katılan Azerbaycan Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Türk halkının kendilerine verdiği destek için teşekkür etti. Azerbaycan halkının yalnız olmadığını daha iyi hissettiklerini anlatan Rüstemhanlı, "Bugün Türkiye'nin ayakta olması beni sevindiriyor. Bu soykırımı dünyaya anlatmak için Türk Milleti beraber iradesini ortaya koymaktadır. Bu yürüyüş Türkiye'nin Azerbaycan ile yürek yüreğe olduğunun göstergesidir." diye konuştu.

  Yürüyüşe katılan ve soykırımı yaşadığını ifade eden bir Azeri kadın ise, Türk halkının kendileriyle birlikte olmasından duyduğu mutluluğu gözyaşları içinde belirtti. Türkiye'nin asırlar boyunca kendileri ile birlikte olduğunu kaydeden Azeri kadın, "Bizi yalnızca Türkiye destekliyor. Biz Türk halkından razıyız. Hocalı 600-700 kişiyi öldürdüler. Soykırım yaptılar ama dünya birliği buna suskun." dedi.

  MİTİNG BAŞLADI

  Hocalı Katliamı'nı Anma Gönüllüleri Komitesi tarafından organize edilen miting Galatasaray Meydanında toplanan çok sayıda grubun yürüyüşüyle başladı. Çeşitli sendikalar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve Türkiye'nin değişik kentlerinden gelen vatandaşların katılımıyla oluşan büyük kalabalık, Türk ve Azerbaycan bayrakları ''Hepimiz Türküz Hepimiz'', ''Ermeni Yalanına Son'' pankartlarıyla ve çeşitli sloganlar atarak yürüdü.

  Grupların Taksim Meydanı'na yürüyüşü sürerken, çevik kuvvetin Fransız Konsolosluğu önünde bariyerlerle güvenlik önlemi aldı.

  TAKSİM'DEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  Yürüyüşe katılanlara ''Sorkozy Tuvalet Kağıdı'' yazan tuvalet kağıtları dağıtılırken ''Sorkozy pisliğini temizle'' sloganları atıldı.

  Taksim meydanında Hocalı Katliamı'nı protesto etmek için toplanan büyük kalabalık, hayatını kaybedenler için saygı duruşunun ardından Azerbaycan ve Türkiye milli marşlarını okudu.

  Polis helikopterinin havadan kontrol yaptığı meydanda güvenlik tedbirleri dikkati çekti.

  'UTANILACAK BİR TARİHİMİZ YOK'

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türk milletinin yeryüzünde barışın, sevginin ve insani değerlerin sadece sigortası olduğunu söyledi.

  Şahin, Taksim Meydanı'nda Hocalı Katliamı'nı protesto etmek amacıyla düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türk milletinin inancıyla, kültürüyle ve örfüyle her zaman zulmün karşısında, mazlumun yanında olan bir millet olduğunu belirterek, Türk milletinin insanlığa ders vermiş bir millet olduğunu dile getirdi.

  "Türk milleti olarak, ne Kazakistan'da, ne Azerbaycan'da, ne Türkiye'de, ne Balkanlar'da, dünyanın hiçbir yerinde insanlık adına utanılacak bir tarihimiz, bir geçmişimiz yoktur" diyen Bakan Şahin, yeryüzünde insanlık için adaletin temsilcisi olması bakımından Türk milletinin her zaman gücünü koruduğunu, güçlü olduğunu, en büyük gücünün birlik ve beraberlik olduğunu kaydetti.

  'AZERBAYCAN'DA AKITILAN KAN BİZİM KANIMIZDIR'

  Tür milletinin gönlünün, kalbinin sevgiyle dolu olduğunu dile getiren Bakan Şahin, "Cephedeki düşmanına su ikram etme erdemine gösteren sadece Türk askeri ve milletidir. Türk milletinin yüreği ve gönlü sevgi doludur, ama yüreği bir olan Türk milletinin aynı zamanda gerektiğinde yumruğu da birdir. Yeryüzünde herhangi bir zulüm, herhangi bir haksızlık Türk milletine yapılmış gibidir. Afrika'da, Asya'da, Balkanlar'da da olsa bu Türk milletini ilgilendirir. Çünkü biz sadece kendimiz için değil, yeryüzündeki tüm canlılar ve tüm insanlık için çalışan, onları seven ve kabul eden milletiz. İnancımız, kültürümüz, yolumuz, aşkımız ve sevdamız bir. Azerbaycan'da akıtılan kan bizim kanımızdır" şeklinde konuştu.

  HOCALI ŞEHİTLERİ İÇİN KUR'AN OKUTULDU

  Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır Şubesi ve Ehlibeyt Alimler Derneği, ortaklaşa Hocalı şehitleri için Kur'an-ı Kerim okuttu.

  Hacı Yusuf Hacer Camii'nde öğlen namazından sonra düzenlenen programda konuşan Ehilbeyt Alimler Derneği Başkanı Veli Beder, "Erivan bir Türk yurduydu, şimdi bir tek Türk ve Müslüman bulmak mümkün değildir. Ermeniler 1910 yılından itibaren bölgede katliam yaptı, ardından da Hocalı'da katliam yaptı. Ermenilerin yaptıklarını unutmamız mümkün değildir. Kadın çocuk demeden herkesi katletmişlerdir. Bu katil Ermenilere nedense Fransa Cumhurbaşkanı sahip çıkarak Türkiye'yi mahkum ettirip tazminat ve toprak talebinde bulunmayı amaçlıyor. Allah Kur'an-ı Kerim'inde diyor ki 'Gavurlarla iş birliği yapmayın, onlardan dost olmaz.' Bunlar Türk ve Müslüman düşmanıdırlar. Hocalı şehitlerini rahmetle anıyoruz, ruhları şad olsun." dedi. Ardından Hocalı şehitleri için Kur'an okunup toplu olarak dua edildi.

  Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır Şubesi Başkanı Serdar Ünsal da şunları söyledi: "Ermeniler yıllardır Türk düşmanlığı yapıyor. Ermeniler 1915-1920 yılları arasında Iğdır ve çevresinde, 1992 yılında da Hocalı'da katliam yaptı. Hocalı'da 700'e yakın kişiyi şehit ettiler. Bugün Hocalı faciasının 20. yılı ve biz dernek olarak bugün Hocalı şehitleri için Kur'an okuttuk, şehitleri andık. Bu insanlık dramının yaşandığı Hocalı'yı unutmayacağız."

  Şehitleri anma ve Kur'an okuma etkinliğine Türkiye Azerbaycan Derneği Genel Başkanı Enver Türkoğlu başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı.

  HOCALI KATLİAMI

  Rusya'nın desteğini alan Ermeni güçleri, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Azeri sivilleri toplu şekilde katletti. Hocalı'da 106'sı kadın, 63'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü katledildi. 150 kişi kaybolduğu katliamda 487 kişi ağır şekilde yaralandı. Naaşlar üzerinde yapılan incelemelerde ise insanların yakıldığı, gözlerinin oyulduğu ve başlarının kesildiği görüldü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir