Hrant Dink cinayeti soruşturmasında 3 tutuklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü'nün yürüttüğü Dink cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında ifadelerinin alınmasının ardından tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen şüphelilerin sorgu işlemi sona erdi.

3 TUTUKLAMA

Nöbetçi hakimlik, MİT tırlarının durdurulması davası kapsamında tutuklu bulunan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili tutuklu bulunan eski jandarma görevlileri Yüzbaşı Muharrem Demirkale ve Astsubay Yavuz Karakaya'nın, "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği" ve "kasten öldürme" suçlarından da tutuklanmasına hükmetti.

FETÖ İHRACI

Bu şüpheliler FETÖ soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edilmişti.

Soruşturma savcısı Gökalp Kökçü'nün şüphelilerin mahkemeye sevk edilmesine ilişkin hazırladığı tutanakta, Dink cinayeti soruşturması şüphelilerinden Muharrem Demirkale ile Yavuz Karakaya'nın 15 Temmuz başarısız darbe kalkışması sırasında, darbeciler safında Jandarma Genel Komutanlığı binası önünde silahlı çatışma sonucunda yakalandıkları ve her iki şüphelinin de Ankara Sulh Ceza Hakimliği tarafından "darbeye teşebbüs" suçundan tutuklandıkları hatırlatıldı.

Dink'in öldürüldüğü 19 Ocak 2007 tarihinde şüpheli Muharrem Demirkale'nin İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde yüzbaşı rütbesi ile TİM Komutanı olarak ve şüpheli Yavuz Karakaya'nın da astsubay rütbesiyle çalıştığı bilgisi verilen yazıda, Dink cinayeti tasarısının geliştirilmesi aşamalarında, halen FETÖ/PDY üyesi olmak ve MİT tırlarının durdurulması davası nedeniyle tutuklu bulunan şüpheli Hamza Celepoğlu'nun da Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Değerlendirme ve Analiz Merkezinde amir olarak görev yaptığı aktarıldı.

Sevk yazısında, "Hrant Dink cinayetinin planlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında aktif rol oynayan Trabzon ve İstihbarat Jandarma istihbarat görevlilerinin üzerinde üst amiri olarak Hamza Celepoğlu bulunmaktadır. Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerince beraberlerinde haber elemanları da olduğu halde, Dink cinayeti tasarısının olgunlaştırılması ve hazırlık evresinde, öldürülen Dink'in Bakırköy'de bulunan konutu ve Beyaz Adım Yayıncılık isimli iş yeri çevresinde bu amaçla keşif faaliyeti yapıldığı 9 Ağustos 2006 tarihinde şüpheli Hamza Celepoğlu, İstihbarat Değerlendirme ve Analiz Merkez amiri olarak Jandarma Genel Komutanlığı'nda görev yapmaktadır. Şüpheli Celepoğlu'nun Dink cinayeti tasarısında ve Trabzon ile İstanbul istihbarat şube müdürlükleri görevlilerince Dink'in öldürülmesi amacıyla yürütülen illegal faaliyetlerden, (bulunduğu konum gereğince) bilgi sahibi olmaması mümkün değildir." denildi.