Dolar
6.8664
0.0947%
Euro
7.8222
0.4881%
Altın
1809.32
0.3744%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.386
0.4638%
Bitcoin
63515.41
-0.6167%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  HSYK üç savcı için inceleme başlatacak

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3'üncü Dairesi, yolsuzluk operasyonuyla ilgili iddia ve suçlamaları görüşecek.
  • 01.01.2014 - 06:26
  HSYK üç savcı için inceleme başlatacak

  HSYK üç savcı için inceleme başlatacak #1

  Milliyet'te yer alan habere göre, toplantıda operasyon savcıları Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Başsavcı Turan Çolakkadı'yı da kapsayan olaylar ile Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın "Suç duyurusunda bulunuyorum" eleştirileri incelenecek.

  Bozdağ'ın Adalet Bakanı olmadan önceki çıkışını ve basındaki iddiaları HSYK incelemeye almıştı. HSYK'nın Hâkim ve Savcılar Soruşturma Bürosu'nda dosya açılmıştı. Ancak inceleme, üyelerin de izne ayrılmasıyla yeni yıla bırakılmıştı. İnceleme ve soruşturma kararları HSYK bünyesindeki 3'üncü Daire tarafından veriliyor. 3'üncü Daire Başkanı, aynı zamanda HYSK Başkanvekili de olan Ahmet Hamsici. Daire'nin soruşturma kararı alması üzerine görevlendirilecek HSYK müfettişleri soruşturma yaparak rapor hazırlayacak. Bu soruşturma raporları ise HSYK 2'nci Dairesi'nde görüşülüyor. HSYK 2'nci Daire Başkanlığı'nı ise Nesibe Özer yürütüyor. Savcılar hakkında soruşturma yapılıp disiplin cezası talebiyle 2'nci Daire'ye gelmesi halinde ise bu Daire ceza verilip verilmemesini karara bağlıyor.

  İŞTE BAHSİ GEÇEN İDDİALAR

  - 'Büyük Rüşvet Operasyonu'nda savcıların soruşturmayı hukuka uygun yapıp yapmadıkları. Gizliliğin ihlal edilip edilmediği.

  - İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz hakkında, belediyede iş takip ettiği yolunda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ve bazı gazetelerin ileri sürdüğü iddialar.

  - 2'nci Dalga Operasyonu'ndan alınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'nın karşılıklı iddia ve soruşturmaları.

  - Akkaş'ın delillerin karartıldığı, Çolakkadı'nın usulsüz soruşturma yapıldığı, kendisine bile bilgi verilmediği iddiası.

  - Savcı Akkaş'ın bildiri dağıtmasının yasalara aykırı olduğu. Basına bilgi sızdırdığı, UYAP sistemine kaydetmeden soruşturmalar yaptığı iddiası.

  - Akkaş'ın Başsavcı Çolakkadı'nın dosyayı başka savcılara vererek soruşturmaya müdahale ettiğini ileri sürmesi.

  Görüş Bildir