Euro
10.1371
-0.03%
Dolar
8.6508
0.05%
Altın
486.36
-0.34%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
399.489
-3.41%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Hükümet kıdem tazminatıyla ilgili teklif verdi

  Türkiye'de tüm çalışanları ilgilendiren, hükümetin üzerinde çalıştığı kıdem tazminatı fonunda sürpriz gelişme...
  • 18.11.2013 - 12:45
  • Güncelleme : 18.11.2013 - 12:46
  Hükümet kıdem tazminatıyla ilgili teklif verdi

  Çalışma Bakanlığı, kıdem fonu kesintilerinin yüzde 25'inin, tıpkı bireysel emeklilikte olduğu gibi devlet tarafından üstlenilmesi ve fonun bir bölümünün de "işsizlik fonu kesintilerinden" karşılanması formülünü geliştirdi.

  Çalışma Bakanlığı'nın çalışması, hükümet ile işçi temsilcileri arasında geçen hafta gerçekleşen ve uzlaşmazlıkla sonuçlanan bir dizi görüşmenin ardından ortaya çıktı. Geçen haftaki görüşmelerde sendikalar, '13 milyon çalışanın kıdem tazminatını konuşmayız' argümanıyla, masadan kalkmışlardı.

  30 GÜNLÜK KIDEM DÜŞMEYECEK


  Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı formül, daha önce kamuoyuna yansıyan "kıdem tazminatı 11 ila 22 gün üzerinden ödenecek" formülünden farklı olarak 30 günlük kıdem üzerinden oluşturuluyor.

  KIDEM TAZMİNATI KALKMIYOR


  Hükümet, bu yeni formül ile tüm kesimlerin taleplerini karşılamayı amaçlıyor. Bu çerçevede:

  * İşçi sendikalarının ısrar ettiği "30 günlük kıdem düşmesin" talebi karşılanacak
  * İşveren kesiminin "30 günlük kıdem yükünün tümü bize ağır gelir" itirazı, yüzde 25'lik devlet katkısı ile ortadan kaldırılacak
  * Ayrıca, işsizlik fonu kesintilerinin bir bölümü de kıdem fonuna çekilecek. Böylece işçi ve işverenin mevcut sistemde ödemekte oldukları kaynak, kıdem fonuna aktarılmış olacak.

  Yeni formül çerçevesinde sistem şöyle işleyecek;

  * 30 günlük kıdemin verilebilmesi için brüt maaştan aylık yüzde 8.3’lük kesinti yapılacak
  * Bunun yüzde 25’ini, yani 2 puanını devletin karşılayacak
  * 2 puanı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan gelecek
  * 4 puanı da işverenler tarafından kıdem primi olarak yatırılacak.

  BİREYSEL EMEKLİLİK GİBİ


  Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı formüle hükümetin ekonomi yönetiminin de, "devlet bireysel emeklilik sistemine halihazırda yüzde 25 katkı yapıyor. Kıdem fonuna da aynı şekilde katkı sağlanabilir" argümanıyla ikna edildiği öğrenildi. Bu çerçevede, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da kıdem fonu kesintilerinin yüzde 25'inin devlet tarafından üstlenilmesi ve işsizlik sigortası kesintilerinin bir bölümünün kıdem fonuna aktarılmasına yeşil ışık yaktığı belirtildi.

  Bürokratlar, İşsizlik Sigortası Fonu’nun bu sistemden zarar görmeyeceğini zaten fonda 68.5 milyar lira para biriktiğini, dolayısıyla işveren payının kıdem tazminatı sistemine kaydırılmasının fonu ciddi anlamda zayıflatmayacağını vurguluyorlar.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir