Petrol
111.62
2.31%
Euro
17.5385
-1.62%
Dolar
16.5498
-1.98%
Altın
972.03
-2.02%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
347.464
-4.32%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Hükümet Soma için önceliklerini belirledi

  Soma'da yaşanan maden kazasının ardından bir dizi düzenleme yapacak olan hükümet, bunları "acil" ve "köklü" olarak sınıflandırdı.
  • 23.05.2014 - 16:46
  Hükümet Soma için önceliklerini belirledi

  Hükümet Soma için önceliklerini belirledi #1

  Hükümet, Soma'da meydana gelen maden kazasının ardından harekete geçti, yapacağı yasal düzenlemeleri "acil" ve "köklü" olanlar şeklinde iki bölüme ayırdı. Acil olan yasal düzenlemeleri Meclis tatile girmeden, "köklü" olanları ise Ekim ayında Meclis gündemine getirecek. Maden Kanunu, İş Güvenliği ve Sağlığı Kanununun da aralarında olduğu 8 ayrı kanunda değişiklik yapılacak.

  ACİL YASALAR MECLİS TATİLE GİRMEDEN ÇIKARILACAK

  Hükümet Meclis tatile girmeden "acil" olarak nitelendirdiği yasal düzenlemeleri en geç önümüzdeki hafta Meclis'e sunmayı planlıyor. İlk etapta ölen maden işçilerinin yakınları için yapılacak maddi ve sosyal güvencelerini garanti altına alacak yasal düzenlemeleri acil olarak Meclis'ten geçirecek. Hükümetin Meclis tatile girmeden acil olarak yasalaştırmayı planladığı düzenlemeler şöyle:

  * Ölen 301 işçinin yakınlarına "ölüm" aylığı bağlanacak.

  * İşçiler "şehit" sayılacak ancak, resmi olarak şehitlik unvanı verilmeyecek ve şehitlik haklarından yararlanabilecek. 1 gün çalışmış olan ve ölen işçinin yakınlarına "ölüm" aylığı bağlanmasının önü açılacak. Ölen işçilerin yakınlarından bir kişi devlet kurumlarına sınavsız girecek. Okuyan öğrencilere devlet bursu verilecek, hasta çocukları gerekirse yurt dışında tedavi ettirilebilecek.

  TAŞERON SİSTEMİ KALKACAK, KIDEM TAZMİNATI FONU KURULACAK

  Maden kazasının ardından çokça tartışılan taşeron sistemi kaldırılacak. Özellikle maden kazasının ardından Türkiye genelinde yapılan maden denetimlerinden gelecek raporlar, taşeron sistemi ile ilgili yapılacak düzenlemede etkili olacağı, bu raporlar doğrultusunda taşeron sisteminin artık aracı olarak kullanılmasına gerek olmadığı bu gerekçelerle kaldırılmasının uygun olduğu savunulacak. Öte yandan acil çıkması gereken düzenlemeler arasında "kıdem tazminatı fonu"nun kaldırılması da yer alıyor.

  KÖKLÜ DÜZENLEMELER EKİM AYINDA

  Hükümet, Maden Kanunu'nu kökten değiştirmeyi planlıyor. Madenleri Avrupa standartları haline getirecek yasal düzenlemeler için geniş bir araştırma yapılacak. Maden ocaklarına yaşam odalarının getirilmesi gibi yenilikler yasal hale gelecek. Hükümet bunun için daha kapsamlı bir çalışma yapacak. Maden Kanunu'nda yapılacak değişikliklerin Ekim ayında yapılması planlanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir