Petrol
88.56
4.02%
Euro
18.2089
0.40%
Dolar
18.5429
0.22%
Altın
1.008
2.05%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.169
1.70%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Hükümetin 6 aşamalı silahlara veda taslağı

  Çözüm sürecinin en kritik adımı olan silahlara vedaya ilişkin yol haritası belirleniyor.
  • 14.10.2014 - 09:41
  Hükümetin 6 aşamalı silahlara veda taslağı

  pkk

  Hükümet, çözüm sürecinin en kritik aşamasını ifade eden “silahlara veda”ya ilişkin yol haritası taslağını hazırladı. Milliyet'in haberine göre; Taslakta, 6 başlık altında PKK’lıların Türkiye sınırları dışına çıkması ve ardından silahlarını bırakıp geri dönerek siyaset alanına katılmalarına ilişkin düzenlemeler öngörülüyor. İşte taslakta yer alan başlıklar;

  PKK'LILARIN SINIR DIŞINA ÇEKİLMESİ

  Çözüm sürecinin başlangıcında “silahsız ortamda müzakere” amacıyla silahlı PKK’lıların Türkiye sınırları dışına çıkması üzerinde mutabakata varılmıştı. Silahlı unsurların yüzde 20-25’ini çekmekle yetinen PKK, kalekolların ve barajların yapımının sürmesi, korucu kadroları açılması gibi gerekçelerle çekilmeyi durdurmuştu. Yol haritasında ise silahlı PKK’lıların hızlı biçimde sınır dışına çıkmaları için düzenlemeler yapılması bekleniyor.

  SİLAHLARIN BIRAKILMASI

  PKK’lıların silahlarını Türkiye sınırları dışındayken bırakmaları hukuksal açıdan birçok pürüzün giderilmesi için gerekli görülüyor. Yol haritasında silahların bırakılacağı uluslararası kuruluş veya organizasyonlarla ilgili düzenlemelerin yapılacağı belirtiliyor.

  TÜRKİYE'YE DÖNÜŞ

  Silah bırakan PKK’lıların Türkiye’ye dönüşlerine ilişkin hukuksal çerçevenin belirleneceği aşamayı ifade ediyor. Bu aşamada, habur benzeri görüntülerin ortaya çıkmaması için tedbirlerin alınacağı ifade ediliyor.

  GERİ DÖNDÜKTEN SONRA ALINACAK KARARLAR

  Af niteliğinde olmayan ve suça karışmamış örgüt üyelerinin eve dönüşlerine imkan veren mevcut “etkin pişmanlık” hükümlerine ek olarak bazı düzenlemeler yapılması ve bu yolla eve dönüşlerin daha geniş bir çerçevede mümkün olması bekleniyor.

  TOPLUMA KAZANDIRMA

  Silah bırakarak dönen PKK’lıların suç işlemelerinin önlenmesi amacıyla geçimlerinin sağlanmasının yanı sıra, toplumsal hayata intibakları ile ilgili maddi ve manevi tedbirler alınacak. Ayrıca silah bırakan PKK’lıların siyasi hayata katılabilmeleri ile ilgili olarak da yasal düzenlemeler yapılması gerekecek.

  SİYASET ALANINDA YAPILACAK DÜZENLEMELER

  Silahlara veda planının en önemli aşamasını, siyasette atılacak adımlar oluşturacak.


  Görüş Bildir