Euro
10.1533
0.13%
Dolar
8.6658
0.22%
Altın
489.36
0.27%
Borsa
1.398
-1.48%
Bitcoin
388.000
-6.33%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Hürriyet muhabiri Bulgaristan'a nasıl geçileceğini anlattı

  Hürriyet muhabiri Bulgaristan'a nasıl geçileceğini anlattı

  Hürriyet muhabirin Avrupa'ya geçiş rehberi yazdı: "Üç adım atsam, Bulgaristan’a girmiş olacağım. Bu kadar kolay"
  • 27.09.2015 - 04:45

  Hürriyet muhabiri Bulgaristan a nasıl geçileceğini anlattı #1

  İki haftadır kamuoyunun dikkati, Suriyeli mültecilerin Edirne yürüyüşünde. Seslerini duyursalar da Avrupa’ya gitmeyi başaramamışlardı. Öte yandan binlerce Suriyeli mülteci sessiz sedasız Bulgaristan’a geçiyor. Kimi Bulgar polisi tarafından yakalanıp Türkiye sınırından içeri bırakılıyor, kimi de Avrupa içlerine gitmeyi başarıyor.

  Hürriyet muhabiri Gülden Aydın, mültecilerin Bulgaristan'a nasıl geçirildiğini anlattı.

  BİRKAÇ ADIMDA BULGARİSTAN

  Habere göre mülteciler, minibüslerle Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sislioba ve Beğendik köylerine getiriliyorlar. Bu iki köy, longoz ormanlarının içinde ve Bulgaristan’la Türkiye arasında sınır oluşturan Rezve Deresi’nin kenarında. Derenin daraldığı noktalardan birkaç adımda Bulgaristan’a giriyorlar.

  GRUP SORUMLUSUNUN TELOFUNUNA NAVİGASYON

  İnsan kaçakçıları, Sislioba ve Beğendik köylerine getirdikleri mültecileri kendi başlarına bırakıp dönüyorlar. Ormanda, dereye giden yolu ve geceyi geçirecekleri kamp alanını bulmaları için önceden seçtikleri grup sorumlusunun cep telefonuna navigasyon uygulamasını indiriyorlar.

  Hürriyet muhabiri Bulgaristan a nasıl geçileceğini anlattı #2

  Hürriyet muhabiri Bulgaristan a nasıl geçileceğini anlattı #3

  MÜLTECİ BAŞINA 2000 EURO

  Kaçak mülteci geçişi, gizli saklı olmuyor. Minibüsler Sislioba ya da Beğendik’e geliyor. İndirilen mülteciler ormana girip gözden kayboluyor. İnsan kaçakçılarının mülteci başına aldığı para, 2000 Euro.

  MUHTAR DA KAÇAKÇI

  Demirköy’ün İğneada yakınlarındaki Ayastefanos (Beğendik) Plajı, Bulgaristan’ın Rezova Köyü ile karşılıklı. İnsan kaçakçıları mülteciler için uluslararası ve yerel bir ağ kurmuş. Bulgaristan’a geçenleri Bulgar kaçakçılar devralıyor. Sislioba köyü muhtarı Hayrettin Buğdaycı da bir ay önce Bulgar polisinin yakalayıp gönderdiği bir Suriyelinin şikâyeti üzerine ‘insan kaçakçılığı’ yapmaktan tutuklandı.

  "ÜÇ ADIM ATSAM BULGARİSTAN'DAYIM"

  Rezve Deresi’nin geçtiği iki orman köyü olan Beğendik ve Sislioba’da kahvede oturanların gözü yolda. “Bakalım bugün minibüsler mülteci getirecek mi, Bulgarlar kaç kişiyi gönderecek?” diyorlar. Bir rehber bizi Rezve Deresi’ndeki geçiş noktalarına götürüyor. “Dere Bulgaristan’la doğal sınırı çiziyor. 120 kilometre uzunluğunda ve o kadar çok geçiş noktası var ki” diyor. İlk gittiğimiz mülteci kamp alanında izler taze. Kamp ateşleri henüz soğumuş. Onlarca ıslak çorap ve spor ayakkabı bırakılmış, sırt çantaları atılmış. Çocuk giysileri, konserveler, su şişeleri... Derenin daraldığı bir noktaya ağaç gövdesi uzatıp köprü yapmışlar. Üzerine çıkıp üç adım atsam, Bulgaristan’a girmiş olacağım. Bu kadar kolay.

  Hürriyet muhabiri Bulgaristan a nasıl geçileceğini anlattı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir