Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.894
0.47%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Hüseyin Aygün: Dağlarla barışmak zorundayız

  Gaziantep katliamının insanlık suçu olduğunu söyleyen Aygün, "dağlarımızı tanımayan devlet bizlerle barışamaz" dedi.
  • 25.08.2012 - 17:46
  Hüseyin Aygün: Dağlarla barışmak zorundayız

  Hüseyin Aygün: Dağlarla barışmak zorundayız #1

  19. Pülümür Bal Festivali’nde konuşan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “PKK’nın Gaziantep’te yaptığı eylem insanlığa karşı suçtur, dağlarımızı tanımayan devlet bizlerle barışamaz, PKK’nın bu eylemi beni karanlık örgütlerin hedefi haline getirdi” dedi.

  PKK BENİ DERSİMLİLER SAYESİNDE BIRAKTI

  İki hafta önce PKK tarafından Tunceli’de kaçırıldıktan 2 gün sonra serbest bırakılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, bu yıl 19.'su düzenlenen Geleneksel Pülümür Bal Festivali’nin açılış konuşmasına damgasını vurdu. PKK'lıların kendisini gösterilen tepki üzerine serbest bıraktığını belirten Aygün, Dersimlilere çok teşekkür ederek, “İçlerinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da bulunduğu devlet büyüklerinin çağrılarına rağmen, PKK’nın elinde bulunan kaymakam adayı, askerler, polis ve diğer kamu görevlilerinden oluşan 100’e yakın kişi serbest bırakılmadı. Ancak PKK’lıların ellerinde bulunan küçük bir radyoda dinledikleri haberlerde 48 saat içerisinde Dersim halkı, Eskişehir Cezaevi'ndeki tutuklu öğrenciler, Alevi Bektaşi, Diyarbakır’daki kayıp yakınları öyle bir tepki gösterdiler ki Recep Tayip Erdoğan’ın çağrılarını dinlemeyen örgüt beni 48 saat içerisinde serbest bıraktı. Bunun için Dersim halkının ellerinden öperim” dedi.

  “Dağlarımızı tanımayan devlet bizlerle barışamaz, dağlarla barışmak zorundayız" diyen Aygün, konuşmasını şöyle sürdürdü: "PKK ilk silahlı eylemini yaptığı sırada ben 13 yaşındaydım. Marçik’te yol kesmişlerdi hiç unutmuyorum, hiç unutmuyorum. Şimdi çocuklar da aynı şeyi yaşıyor. Türk, Kürt 50 bin kişi öldü. 960 tane Dersimli 1990’lı yıllarda öldü. Dışarıda ölenlerle birlikte 3 bin Dersimli PKK’nın devletle yürüttüğü savaşta hayatını kaybetti. Yeniden 3 bin Dersimli ölecek mi?."

  “PKK GAZİANTEP TİPİ EYLEMLERE SON VERMELİ”

  Aygün, Gaziantep olayı için, “PKK ’nın artık bir karar vermesi lazım; benim gibi demokrasi, barışsever, kardeşlik, ateşkesi, silahsızlanmayı, insan hakları ve Kürt demokratik haklarının devlet tarafından tanınmasını isteyen aydınları, milletvekilleri seslerinin kısılmasını istemiyorsa, Gaziantep tipi eylemlere bir son vermesi gerekiyor. Çünkü bu eylemler bizim sesimizi duyulmaz hale getiriyor. Bakın ben gelip risk alarak önemli şeyler söyledim. Aslında çok basit şeyler. Söylediğim her şeyin arkasındayım.

  TERÖRİSTLERİ SAVUNACAK HALİMİZ KALMADI

  Ama Gaziantep olayı hepimizi mahvetti. Hiç bir şey savunacak halimiz kalmadı. Oluşan o olumlu hava bir haftada darmadağın oldu gitti. Çünkü hiçbir dava, hiçbir ideoloji, hiçbir kurtuluş projesi bir yaşındaki, üç yaşındaki bir çocuğu gerekli kılmıyor” şeklinde konuştu.

  BANA PKK'LI MUAMELESİ YAPILIYOR

  PKK’nın kaçırdığı, gözdağı vererek sisteme mesaj vermek istediği biri olduğu halde kendisini PKK ’lı olmakla suçladıklarını söyleyen Aygün, “Bakar mısınız, siz bu ülkede barışı nasıl sağlarsınız? Benim gibi birine PKK ’lı muamelesi yaparsanız, PKK’ya nasıl muamele yaparsınız? Dolayısıyla bana savaş ilan edenleri Ulu Divan’a havale ediyorum. PKK’nın bu eylemi beni karanlık örgütlerin hedefi haline getirdi. Bu eylemin hem bana hem de Dersim halkına büyük zararları oldu” dedi.

  HİÇBİR ÇOCUĞUN ÖLMESİNDEN YANA DEĞİLİM

  Aygün, son söz olarak barış istediğini, 30 yıldır süren savaşın bir 30 yıl daha sürmemesini istediğini dile getirerek, “Hiçbir çocuğun ölmesinden yana değilim. Foçalara karşıyız, PKK’nın, Gaziantep’te yaptığı eylem insanlığa karşı suçtur, beni PKK’lı olarak niteleyenlere duyuruyorum. Ama ne olur gelin hepimiz barış için çaba gösterelim” dedi.


  Görüş Bildir