Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Hüseyin Çelik: Balyoz bal gibi bir darbe teşebbüsüdür

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, NTV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
  • 18.06.2014 - 22:15
  Hüseyin Çelik: Balyoz bal gibi bir darbe teşebbüsüdür

  Hüseyin Çelik: Balyoz bal gibi bir darbe teşebbüsüdür #1

  AYM, Balyoz Davası'nda 230 sanık için hak ihlali kararı verdi. Gerekçeli kararı görmek gerektiğini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Balyoz Eylem Planı bal gibi bir darbeteşebbüsüdür. Anayasa Mahkemesi hangi tarafından böyle bir karar verdi bilemem'' dedi.

  "DARBE ZİHNİYETİNİN CEZA ALMIŞ OLMASI ÖNEMLİ"

  İşte Hüseyin Çelik'in o açıklamaları;

  -12 Eylül Davası sonuçlandı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'ya müebbet hapis cezası verildi. 12 Eylül kararı ile ilgili değerlendirmenizi alalım öncelikle.

  Türkiye'nin darbelerle hesaplaşması aslında gecikti. Bu açıdan Türkiye'nin darbe meselesini gündeminden çıkarması için önce darbelerle hesaplaşması gerekiyordu. 12 Eylül 2010'daki referandumda biz 12 Eylül darbecilerinin de yargılanması gerektiğini söylemiştik. Başlamamış bir sürecin bitmiş olması söz konusu değildi anayasa değişikliği ile birlikte bunların yargılanması gerekiyor dedik ve yargılanmaya başladılar. 12 Eylül Türkiye'nin üzerinden bir silindir gibi geçti. Bizim ve bizden önceki nesil için 12 Eylül çok ağır hatıralarla doludur. Temyiz yolu açık ama biz adaletin tecellisi olarak görüyoruz. Bunlar bir yılda iki yılda ceza almış olsalardı bile darbe zihniyetinin ceza almış olması önemli. Bu cezalar kesimleşirse adı geçen zatların rütbeleri sökülür ve er olarak hayatını sürdürecekler demektir. Bu açıdan darbeye niyetli olanlar için dersler taşıyor olur.

  "BAL GİBİ BİR DARBE TEŞEBBÜSÜDÜR"

  -Anayasa Mahkemesi, Balyoz Davası'nda yapılan 230 başvuruyu birleştirerek, tüm sanıkların haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Hemen bununla ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

  Daha öncede söyledik bazılarının asla bu mesele ilgili alakası olmadığının, haklarının ihlal edildiği gibi bir iddia içindeyse Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunabilir, insan hakları mahkemesine bireysel başvuruda bulunabilir demiştik. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararlarını gördükten sonra bir değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bana da cezaevinden mektup yazan bir çok tutuklu bulunan bir çok subay var alakam yok diyen. Bu subayların yazdıklarından bende ciddi manada etkilenmiştim. Hangisi kuru hangisi yaş tabi ki buna yargı karar verecek. Balyoz'u yok saymak kendi kendimizi kandırmak ve halkımızın aklıyla alay etmektir bir kere. Balyoz Eylem Planı bal gibi bir darbe teşebbüsüdür. Anayasa Mahkemesi hangi tarafından böyle bir karar verdi bilemem.

  Görüş Bildir