Petrol
85.03
0.78%
Euro
17.7007
0.06%
Dolar
18.4438
-0.03%
Altın
966.32
0.04%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
356.237
-0.73%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C
  Hüsnü Mahalli Türk jeti krizini analiz etti

  Hüsnü Mahalli Türk jeti krizini analiz etti

  Ortadoğu'yu ve Suriye'yi en iyi bilen yazar Hüsnü Mahalli, Türk jeti krizinin geldiği son noktayı analiz etti.
  • 25.06.2012 - 17:46

  Hüsnü Mahalli Türk jeti krizini analiz etti #1

  ENSONHABER.COM / ÖZEL Suriye'nin Türk jetini düşürmesinin ardından uluslararası kamuoyundan peş peşe açıklamalar gelirken Türkiye de uluslararası arenada adımlar atmaya devam ediyor. Öte yandan uçağın düştüğü yerde pilotların aranmasına devam ediliyor.

  Dün canlı yayında Türk jetinin düşürülmesini anlatan Ahmet Davutoğlu'na cevap bugün geldi. Suriye Dışişleri Bakanı Sözcüsü Türk jetinin düşürülmesiyle ilgili yeni açıklamalarda bulunarak, 'Uçak 100 metre yükseklikten uçuyordu, uçaksavar bataryasıyla vuruldu' dedi.

  TÜRK JETİ KRİZİNİ ENSONHABER'E ANALİZ ETTİ

  Ortadoğu'yu ve özellikle de Suriye'yi en iyi bilen gazeteci Akşam yazarı Hüsnü Mahalli, Suriye ile yaşanan uçak krizini ENSONHABER.com'a değerlendirdi.

  Hemen hemen her ülkenin açıklamada bulunduğu Türk jeti kriziyle ilgili Rusya'nın neden sessiz kaldığı sorumuzu yanıtlayan Mahalli, 'Bölgedeki en kritik aktörlerden Rusya'nın sessiz kalmasını şöyle okumak gerek; Rusya her şeyi biliyor. Hem de bütün çıplaklığıyla. Suriye askerlerinin eğitimi zaten Ruslar tarafından yapılıyor. Öte yandan Suriye'deki bütün silah ve radar sistemleri Rusya'dan alınmış durumda. Suriye'deki Rus askeri üslerindeki birimler istedikleri bilgiye çok kolay ulaşabilirler' diye konuştu.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Uluslararası yaptırım seçenekleri masaya geldiği her dönemde Rusya, Suriye'nin yanında yer alan kararlara imza attı. Öte yandan İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesi de her ne kadar Suriye yalanlasa da Türk jetinin, Rusya'nın geçen hafta teslimatını yaptığı Buk M2 hava savunma sistemiyle vurulduğunu yazdı.

  Son dönemde dikkat çeken bir diğer önemli gelişme de Rusya'nın, Suriye'ye askeri helikopter taşıyan bir gemisinin, hafta içinde sigortası durdurulunca Rusya'ya geri dönmesiydi. Aynı geminin bu kez başka bir gemi eşliğinde yeniden Suriye'ye gitmek üzere yola çıkacağı açıklandı.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  İşte Mahalli'nin ENSONHABER.com'a yaptığı o dikkat çekici açıklamalar

  UÇAKSAVARIN MENZİLİ 2 KM NE FÜZESİ

  Herkes askeri uzman gibi canlı yayınlarda analizler yapıyor. Amerikan filmlerindeki görüntüler üzerinden konuşuyor. Olayın nasıl gerçekleştiği ortada. Suriye tarafı açıklama yaptı. Dedi ki ,'Radara giren uçak daha sonra kayboldu. Sonra Suriye sahilinde 100 metre yükseklikte 700-800 km hızla uçtu.' Bölgede uçaksavar bataryasının başındaki asker görüyor ve tarıyor. Şunu askerler bilir. Uçaksavar'ın menzili 2 kilometredir. Suriye düşürülen Türk jetinin kuyruk kısmındaki parçaları tutanakla Türkiye'ye teslim etti. Uçaksavar mermilerinin izleri açık net bir şekilde görülüyor. Söylendiği gibi füzelerle Türk jeti vurulmadı.

  KAYIP PİLOTLARIN SURİYE'NİN ELİNDE OLDUĞUNA İNANMIYORUM

  Uçağı kullanan Türk pilotlarının Suriye'nin elinde olduğu iddialarına inanmıyorum. Uçağın düştüğü yer çok derin. Pilotların hayatlarını kaybettiklerini tahmin ediyorum.

  Suriye Kara ve Hava Kuvvetleri, olayın araştırılması için ortak bir komisyonun hemen kurulabileceği teklifinde de bulundu.

  Deniliyor ki eğitim ve keşif uçağıydı. Neyin keşfi yapılıyordu? Türkiye ve Suriye arasındaki gerilim malum. Türkiye , Suriye için bir numaralı düşman. Türk jetinin düşürülmesinden 2 gün önce CIA'nın gazetesi New York Times, Antakya'dan Suriyeli muhaliflere silah, mühimmat ve istihbarat sağlandığını yazdı.

  SAVAŞ SENARYOLARI YERSİZ

  Savaş senaryoları dillendiriliyor ama bu senaryoların bir karşılığı kesinlikle yok. Türkiye'nin uluslararası arenadaki adımlarından da bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum. Bir NATO operasyonunu da ihtimaller dahilinde görmüyorum. Türkiye bu olayı iki noktada kullanmak istiyor. Birincisi Hakkari'deki 8 şehit olayı artık konuşulmuyor. Bir diğer nokta ise bugüne kadar hükümetin Suriye politikasına tepki gösteren muhalefete 'Bak, adamlar uçağımızı düşürüyor' noktasında karşı çıkma gücü verdi.

  RUSYA NEDEN SESSİZ?

  Bölgedeki en kritik aktörlerden Rusya'nın sessiz kalmasını şöyle okumak gerek; Rusya her şeyi biliyor. Hem de bütün çıplaklığıyla. Suriye askerlerinin eğitimi zaten Ruslar tarafından yapılıyor. Öte yandan Suriye'deki bütün silah sistemleri Rusya'dan alınmış durumda.

  Son bir yıl içerisinde Suriye halkının Türkiye'ye yaklaşımı tersine döndü. Dost ve kardeş ülke imajı ciddi yara aldı. Şu anda Suriye'nin yüzde 70-80'i Türkiye'yi düşman ülke olarak görüyor.


  Görüş Bildir