Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.151
0.53%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  İbadi yine Türkiye'yi hedef aldı

  İbadi yine Türkiye'yi hedef aldı

  Irak Başbakanı İbadi, Ankara ile Bağdat arasındaki krizin bölgesel savaşı tetiklemesinden endişe ettiğini söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 06.10.2016 - 10:22

  ibadi

  Irak Başbakanı Haydar el İbadi, devlet televizyonundan canlı yayınlanan açıklamasında Türkiye ile son dönemde yaşanan krizi değerlendirdi.

  TÜRKİYE'NİN DAVRANIŞI KABUL EDİLEMEZ

  İbadi şunları söyledi: “Türk tarafına Irak’ın meselelerine karışmamasını birden fazla kez söyledik. Türk macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum. Türk liderliğinin davranışı kabul edilemez. Biz Türkiye ile askeri bir karşı karşıya gelmenin içine girmek istemiyoruz.”

  NE OLMUŞTU

  Türkiye’nin Irak’ın Başika bölgesine asker konuşlandırmasının ardından başlayan kriz, Irak Temsilciler Meclisi’nin Türkiye hakkında aldığı kararla daha da tırmanmıştı. Kararda, ‘Irak hükümetinden TBMM tezkeresinin uzatılmasını kabul etmediğini bildirip, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ne nota verilmesi, IŞİD’e karşı gönüllülere askeri eğitim veren Türk güçlerinin işgalci güçler olarak nitelenmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının kınanması’ gibi bir dizi talepte bulunmuştu.

  Irak Meclisi’nin kararını jet hızıyla yayınladığı bir açıklama ile kınayan Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Ankara Büyükelçisi’ni de bakanlığa çağırmıştı. Ankara’nın bu hamlesine Bağdat da Türk Büyükelçi’yi çağırarak yanıt vermişti.

  Obama, Irak Başbakanı İbadi'yi sallamamıştı VİDEO

  OBAMA SIRTINI DÖNMÜŞTÜ

  İbadi, kendi ülkesini paramparça eden ABD'de Başkanı ile fotoğraf çektirmek için gayrette bulunmuş ancak Obama kendisine sırtını dönmüş, yüzüne bile bakmamıştı.

  İbadi yine Türkiye yi hedef aldı #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir