Dolar
7.3362
0.0354%
Euro
8.6692
0.317%
Altın
1965.51
2.5818%
Borsa
1100.26
-1.2493%
G. Altın
462.392
2.2871%
Bitcoin
84309.52
-0.3081%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  İbrahim Güçlü: Bu bir İmralı Kandil kapışması

  İbrahim Güçlü: Bu bir İmralı Kandil kapışması

  Kürt Yazar İbrahim Güçlü, Fransa'daki cinayetleri Kandil İmralı kapışması olarak yorumladı.
  • 10.01.2013 - 16:21
  İbrahim Güçlü: Bu bir İmralı Kandil kapışması

  İbrahim Güçlü: Bu bir İmralı Kandil kapışması #1

  PKK'nın kurucularından Sakine Cansız (Solda), Abdullah Öcalan'la birlikte..

  Kürt siyasetçi ve yazar İbrahim Güçlü, Fransa'da aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 Kürt kadının Paris'teki Kürt Enstitüsü'nde öldürülmesinin Kandil-İmralı kapışması olduğunu söyledi. İbrahim Güçlü, Öcalan ile Kandil konseptinin birbiriyle çatışma içinde olduklarına dikkat çekti. Kandil'in bugün ilkesel olarak kabul ediyor gözükse de silahların bıraktırılması aşamasında çatışmanın başlamasının kaçınılmaz olacağını belirten Güçlü, "PKK silahsız olmaz, silah olmadan PKK olmaz, yöneticilerinin bir kıymeti yok. PKK şu an bölgede bir ittifak cephesi içinde yer alıyor. İran, Irak veSuriye bu cephe içinde. Rusya'ya kadar uzanan bir cephe mevcut. Bu cepheden bağımsızTürkiye ile uzlaşması mümkün mü? Bu hem Kandil'in hem de İran ve Suriye'nin çıkarlarına aykırı. Çünkü Türkiye'yi yıpratmak istiyorlar. Bu sebeple yayılan iyimserliğe rağmen Kandil'in silah bırakması mümkün gözükmüyor." dedi.

  FRANSA'DAKİ SON PKK OPERASYONU

  Öte yandan, Sakine Cansız'ın öldürülmesiyle ilgili farklı senaryolar da gündemde. Fransa'da son dönemde PKK'ya yönelik operasyonlarda örgütün üst düzey yöneticileri tutuklanmıştı. Ancak, Sakine Cansız ve ekibinin bu operasyonlarda gözaltına alınmaması örgüt içinde ihanet tartışmalarını gündeme getirdiği öne sürüldü. Ve bu nedenle Sakine Cansız'ın infaz edildiği iddia edildi.

  "ÖCALAN'IN SAKİNE CANSIZ HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ AÇIKLANSA HERKES YÜZÜNÜ KAPATIR"

  Güçlü, Fransa'da öldürülen Sakine Cansız hakkında ise şu bilgileri verdi: "Örgütte 1990'lara kadar Cemil Bayık ve diğerlerinden daha etkin olan bir yöneticiydi. Daha sonra muhalif durumuna düştü, Mehmet Şenerlerle birlikte bir muhalefeti oldu. Mehmet Şener öldürülünce o tekrar örgüte döndü. Daha doğrusu teslim oldu. Öcalan tarafından itibarsızlaştırmak için her şey yapıldı. Abdullah Öcalan'ın Sakine Cansız hakkında söyledikleri bugün kamuoyuna açıklansa herkes yüzünü kapatarak yürüyecek durumdadır. Onun hakkında o kadar rezil söylenmiş şeyler var."

  "KANDİL OLUMLU HAVADAN RAHATSIZDI"

  Fransa'daki cinayetleri normal, muhalefetin yeniden tezahürü olarak örgüt içindeki bir infaz gibi görmediğini vurgulayan Güçlü, şöyle devam etti: "Bunu Kandil-İmralı kapışması olarak, erken kapışma olarak değerlendiriyorum. Erken başlayan bir hesaplaşma gibi görünüyor. Süreci provake etme, süreci bugünden engelleme ve işi daha ilerilere tırmandırmama. Çünkü ortaya çıkmış iyimserlik havasında Öcalan öyle bir hava verdi ki bugün yarın bu iş çözülecek. Biraz Kandil bundan rahatsız. Bunun için engellemeye çalıştı, onun için erken başlattı. Eğer Sakine Cansız, Avrupa'dakiler Öcalan'dan yana görünüyorlarsa bu infaz doğrudan Kandil'in, Öcalan'ın eskiden ilişkili bulunduğu, PKK'nın birlikte çalıştığı Türkiye'deki derin devlet güçlerinin, JİTEM vesair güçlerin bir hareketi olabilir. Ama eğer Sakine Cansız Kandil'den yana ise bugün atılan sloganlar ilginçti. Orada işin arkasında MİT var denilince ben slogan atanların Öcalan konseptine karşı olduklarını ve Öcalan'ı MİT ile ilişkilendirerek Sakine Cansız'ın öldürülmesini sanki ona bağladıkları gibi bir sonuç çıkardım."

  Görüş Bildir