Petrol
93.86
0.52%
Euro
18.2335
-0.70%
Dolar
18.5778
-0.27%
Altın
1.022
-0.28%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
376.221
-0.75%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  İHH gönüllüsü Altıntaş: Reyhanlı'da bıçaklandım

  Altıntaş: Henüz itfaiye bile gelmemişti. Ortalık savaş alanı gibiydi. Ama bu insanlar Suriyelilere saldırıyordu
  • 16.05.2013 - 08:05
  İHH gönüllüsü Altıntaş: Reyhanlı'da bıçaklandım

  İHH gönüllüsü Altıntaş: Reyhanlı da bıçaklandım #1

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırı sonrası yaralılara yardım etmek için olay yerine giden İHH gönüllüsü Ayhan Altıntaş, bir grup tarafından linç edilerek bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle sol ayak tendomları kopan Altıntaş, kaldırıldığı Gaziantep Primer Hastanesi'nde ameliyata alındı.

  40 yaşındaki İHH gönüllüsü Altıntaş hastane odasından T24'ten Helin Alp'e konuştu. Altıntaş, şunları söyledi:

  İHH gönüllüsü Altıntaş: Reyhanlı da bıçaklandım #2"YARDIM ETMEK YERİNE LİNÇ ETMEYE ÇALIŞTILAR"

  Katliamın yapıldığı gün patlama sesini duyar duymaz olay yerine gittik. Yaklaşık 600-700 metre uzaklıkta bulunuyorduk. Binaların arasına girerek insanlara ulaşmaya çalıştık. Yıkılmış bir binadan bir kadın ve iki çocuğunu çıkarıp arabalara bindirerek hastaneye gönderdik. İnsanlar kanlar içindeydi. Sokak adeta yok olmuştu. Bu sırada sloganlar ve kadın çığlıklarını duyduk. Yaklaşık 15 kişilik grup yaralılara yardım etmek yerine sloganlar atarak Suriyeli bir kadınla çocuğunu linç etmeye çalışıyordu. Henüz itfaiye bile gelmemişti. Ortalık savaş alanı gibiydi. Ama bu insanlar Suriyelilere saldırıyordu.

  "KADINI KORURKEN BIÇAKLANDIM"

  İHH'den arkadaşlarımla kadını ve çocuklarını korumaya çalıştık. Kadına ve çocuklarına 'bu olaylar sizin yüzünüzden başımıza geldi', 'defolun gidin' diye bağırıyorlardı. Ellerinde soplar vardı. 'Biz yardım gönüllüsüyüz, yapmayın' diyerek araya girmeye çalıştık. Linç edilmeye çalışılan kadın ve çocuğunu korumaya çalışırken bıçaklandım. Sol ayağımın tendomları koptu ve gerisini hatırlamıyorum. Patlamanın olduğu yerde bankalar vardı. Onların kamera kayıtları incelenebilir.

  "EMNİYET KİM OLDUKLARINI BİLİYOR"

  Geçen hafta sokaklarda bir grup gösteriler yapıyor, 'I love you Beşer', 'Ne mutlu Türküm diyene' şeklinde sloganlar atıyordu. Reyhanlı emniyeti bu kişilerin kim olduğunu biliyor. Patlamadan bir hafta önce 'Suriyeliler Türk bayrağı yaktı' diyerek bu kişilerin Suriyelilere saldırdığını biliyoruz. Bu grupların arasında MHP'li ve ülkücülerin de olduğu biliniyor. Emniyet, bunları açıklayabilir.

  "SIĞINMACILAR SAVAŞIN TARAFI DEĞİL"

  Reyhanlı'ya gelen bu insanların çoğu kadın ve çocuklar. Onlar, asker değil, ellerinde silah yok. Sığınmacılar savaşın tarafı değil. Son zamanlarda Suriyelilerin korkudan evlerinden çıkamadığını biliyorduk. Hasta olanlara ilaç yardımı yapmak için evlerine gitmek zorunda kalıyorduk.

  İHH gönüllüsü Altıntaş: Reyhanlı da bıçaklandım #3


  Görüş Bildir