Euro
10.063
0.91%
Dolar
8.5347
1.28%
Altın
481.24
-0.99%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
403.899
0.22%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  İkinci el araç alırken nelere dikkat etmelisiniz

  Mobil 1 ve Porsche, bir araştırmanın sonuçlarını dikkate alarak 5 adımlık rehber oluşturdu.
  • 18.11.2013 - 14:16
  • Güncelleme : 18.11.2013 - 14:24
  İkinci el araç alırken nelere dikkat etmelisinizKullanılmış bir araç satın alırken neleri kontrol edersiniz? Satın almaya ya da almamaya karar vermenize neden olan faktörler nelerdir? Sürücülerin yüzde 60’ından fazlasının kararını en çok etkileyen faktörlerin aracın yaşı veya yaptığı kilometre olması şaşırtıcı değil.

  Ancak yapılan yeni bir araştırmaya göre sürücülerin sadece yüzde 2’sinden azı arabanın motor ömrünü etkileyen en önemli faktör olan motor yağının kalitesini ve durumunu kontrol etmenin de aynı derecede önemli olduğunu düşünüyor. Kullanılmış araç alıcılarının önem sıralarında motor yağı markası, sınıfı ve kalitesi gibi faktörlerin alt sıralarda yer alması endişe veriyor.

  KATILIMCILARIN YÜZDE 44'Ü ARACIN KOKUSUNA BAKIYOR

  Mobil 1 tarafından,1000 Türk sürücüsüyle yapılan bir araştırmada, katılımcıların neredeyse üçte biri (%32,2), kullanılmış bir aracı muayene ederken motor yağı markası, sınıfı ve akışkanlığını kendileri için önemli faktörler sıralamasında sondan ikinci olarak değerlendiriyorlar. Araştırma sonuçlarına göre, motor ömrü için çok önemli bir kriter olan motor yağı düzgün çalışan bir havalandırma sisteminden (%59,7) daha önemsiz olarak sıralanmış. Katılımcıların yaklaşık dörtte biri (%22,4) motor yağı seviyesine, durumuna ve rengine bakmayı sondan ikinci sıraya koyarken, yüzde 44,2’si aracın içinin kokusunu kontrol etmeye daha fazla önem veriyor.

  İŞTE İKİNCİ ELDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  İster 10 aylık olsun ister 10 yıllık, kullanılmış araç satın alırken, ön alım muayenesi esnasında motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol etmek çok önemlidir.

  Kullanılmış araç satın almayı düşünen sürücülere yol göstermek amacıyla Mobil 1TM ve Porsche güçlerini birleştirdi ve alıcılar için 5 adımlık bir rehber oluşturdu. İster kullanılmış bir 911 alın, isterseniz farklı bir araç. Temel kurallar aynıdır:

  EV ÖDEVİNİZİ YAPIN

  Hangi araçların bütçenize uygun olduğunu tespit etmek için bir bütçe yapın. Satın almak için çok yaşlı olmayan, iyi bakılmış, kilometresi düşük bir araç seçin. Renk ve seçenekler konusunda esnek olun, ikinci el araç piyasasında bakımlı araç çok önemlidir.

  SATICILAR TELEFON İLE ARAYIN

  Satıcıyı aradığınızda doğru soruları sorun. Aracın tüm kayıt ve trafiğe çıkma belgelerinin olup olmadığını, üretici firmanın yağ sınıfı ve akışkanlığı tavsiyelerine uygun olarak servisinin yapılıp yapılmadığını, en son ne zaman servise gittiğini, yakın zamanda yeni lastiklere ihtiyacı olup olmayacağını öğrenin.

  MOTOR YAĞINI KONTROL EDİN

  Motor yağı bir aracın can damarıdır ve mekanik aksamlar genellikle ExxonMobil gibi firmaların mühendisleriyle işbirliği yaparak geliştirilir. Doğru motor yağını kullanmak performansı arttırır, yakıt tasarrufu sağlar ve motor ömrünü uzatır. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin. Satıcıya sorun ve eğer bilmiyorsa kaygı duyun.

  LASTİKLERİ KONTROL EDİN

  Aracınızla zemin arasındaki tek bağ olan lastiklerin kalitesi hayatınızı kurtarabilir. Aynı motor yağında olduğu gibi, araçlar tasarlanırken optimum sürüşü, yol tutuşunu ve fren performansını garantilemek için öncü lastik firmalarıyla işbirliği yapılır. Lastiklerin kaç yıllık olduğunu sorun, taban desenini kontrol edin ve yedek lastiği inceleyin.

  ARACI KULLANIN

  Satın almadan önce aracı mutlaka kullanmalısınız. Bu gerekli çünkü aracın kullanım ve sürüş özelliklerini ya da çıkarttığı sesi sevmeyebilirsiniz. Aracın size uygun olup olmadığını anlamak için 10 kilometrelik bir sürüş yeterli olacaktır. Motor düzgün bir şekilde hızlanıyor mu? Araç düz bir hatta durup kalkabiliyor mu?

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir