Euro
9.6908
0.08%
Dolar
8.0723
0.02%
Altın
451.35
0.23%
Borsa
1.409
2.24%
Bitcoin
510.150
-0.53%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 10 C

  İlker Başbuğ: Birileri kaos ortamı mı yaratmak istiyor

  Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Fenerbahçe otobüsüne yapılan silahlı saldırıya ilişkin konuştu.
  • 06.04.2015 - 08:46
  İlker Başbuğ: Birileri kaos ortamı mı yaratmak istiyor

  chelsea.jpg

  Edirne'de bir alışveriş merkezinde, kitabının imza gününe katılan Başbuğ, gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne'de yoğun bir ilgi görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

  Geçen hafta yaşanan olayların Türk milletini derinden yaraladığını vurgulayan Başbuğ, "Gerçekten geçtiğimiz hafta içerisinde Türk milletini derinden üzen bazı olaylarla karşı karşıya geldik. Bir elektrik kesintisi oldu. Daha ne oldu, ne oluyor anlamadan İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı'nda menfur bir cinayet işlendi. Değerli bir savcımız şehit edildi. Bu olay hepimizi derinden yaraladı. Ertesi gün İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bir saldırı oldu" diye konuştu.

  "VAHŞETLE KARŞILAŞTIK"

  Fenerbahçe otobüsüne yapılan silahlı saldırıya da değinen Başbuğ, saldırının planlanmış olabileceği yorumunda bulundu. Otobüsün saldırıdan sonra kontrol edilememesi halinde büyük bir facia yaşanacağını ifade eden Başbuğ, şunları kaydetti:

  "Dün akşam da Fenerbahçe takımı maç dönüşü, kimsenin hayal edemeyeceği, beklemeyeceği bir vahşetle karşılaştı. Fenerbahçe oyuncularını taşıyan otobüse herhalde bir silahlı saldırı oldu. Saldırı planlanmış gibi gözüküyor, saldırının yapıldığı yer gerçekten kritik bir yer. Viyadük yanılmıyorsam. Allah'tan şoförün yanında bulunanlardan birisi müdahale etmiş. O otobüsün aşağı uçması ve sonucunda da gerçekten Türkiye'yi çok çok çok üzecek bir facianın eşiğinden dönüldü." Seçim sürecinde yaşanan olayların akıllara başkaca durumları getirdiğinin altını çizen Başbuğ, şöyle devam etti:

  İSTİHBARAT ZAAFİYETİ

  "Bu olaylara bakarsanız, şöyle yorumlanabilir; iki ay sonra ülke olarak seçime gidiyoruz. Demokrasilerde seçim bir şölen, bir bayram. Çok önemli iki ay kaldı. Bu süreçte üst üste olayların yaşandığını görüyoruz. Tabi olaylara bakarsanız iki şey karşımıza çıkıyor, istihbarat zafiyeti ve güvenlik zafiyetleri. Önceki akşam yaşanan olay da bizleri çok üzdü. İstemeden insanın aklına şu soru geliyor, Türkiye bir seçim sürecine girmiş, birileri bu süreçte kaos ortamı mı yaratmak istiyor? İnsanın aklına bu geliyor."

  "HER KONUDA BÖLÜNMÜŞLÜK İÇİNDEYİZ"

  Bu sürecin barış içinde, çatışmasız, demokrasiye yakışır şekilde yapılması temennisini dile getiren Başbuğ, "Bu konu üzerinde durmak lazım. Daha evvel de defalarca ifade ettim. Maalesef biz her konuda bölünmüşlük içerisindeyiz. Bu, ülke için iyi bir şey değil. Arzumuz, seçime giden bu süreçte birbirimizi gerçekten daha iyi anladığımız, birbirimizin düşüncelerine farklı da olsa saygı gösterip Türkiye'ye yakışır bir şekilde sandıklara gidip, sandıkta halkın iradesi ne çıkarsa ona da herkesin saygı göstermesi" ifadesini kullandı.

  Sağduyu çağrısında bulunan Başbuğ, "Belki de esas görev iktidara ve hükümete düşüyor. Elbette muhalefet partileri de sivil toplum örgütleri ve halkımız da duyarlı olmalı. Geçen hafta yaşanan olaylardan endişe duydum. Herkes üzerine düşen sorumluluğunu akıl yoluyla, birbirini anlayarak, sorumluluk taşıyarak ve soğukkanlılıkla gerçekleştirmeli ve bu süreci o şekilde götürmeliyiz ki 7 Haziran seçimleri barış içerisinde, kardeşlik içerisinde çatışmasız cereyan etsin ve halkımızın verdiği karara da, elbette bu seçimdir, sandıktan çıkacak sonuca da saygı göstereceğiz" şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir