Dolar
6.8576
0.035%
Euro
7.8282
0.0242%
Altın
1809.83
-0.0381%
Borsa
117741.1
0%
G. Altın
399.119
0.0275%
Bitcoin
63144.14
-0.4021%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  İlker Başbuğ Yüce Divan'da yargılanacak mı

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Başbuğ'un durumu ile ilgili açık kapı bıraktı.
  • 14.01.2014 - 14:44
  İlker Başbuğ Yüce Divan'da yargılanacak mı

  İlker Başbuğ Yüce Divan'da yargılanacak mı #1

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanmasına yönelik kanun tasarısından, Genelkurmay eski Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ'un da yararlanıp yararlanmayacağı konusunda açık kapı bıraktı.

  ARINÇ AÇIKLAMIŞTI

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan’da yargılanmasına yönelik kanunun imzalandığını ve tasarı olarak TBMM'ye gönderileceğini açıklamıştı. Arınç, "Genelkurmay Başkanı, kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları ile Jandarma Genel Komutanı’nın görevleri ile ilgili suçlardan dolayı, soruşturma usulü düzenleniyor. Bu kişilerin yargılanmasına gerek duyulması halinde Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesi daha önce 12 Eylül 2010 referandumu ile kararlaştırılmıştı. Şimdi bunun uygulama kanununu getirmiş bulunuyoruz. Tasarı imzalandı. TBMM'ye gönderilecek" demişti.

  "HUKUKÇULAR DEĞERLENDİRİR"

  Tasarının, yeniden yargılanma tartışması üzerine gündeme gelmesi eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve başka kuvvet komutanlarının da sanıkları arasında olduğu Ergenekon ve Balyoz davalarının yeniden görüleceği sorusunu akla getirdi. Tasarıyla ilgili Meclis'te, Vatan'ın sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bir anayasa değişikliği yapılmıştı. O anayasa değişikliğinde Genelkurmay başkanları, kuvvet komutanları haklarında bir suç duyurusu olduğunda eğer yargılanması gereken bir olay olduğunda yargılama makamının yüce divan olduğunu ama bunun bir usulü olması lazımdı. O usule uygun sunum yaptık. Ama bu geçmişe uygulanır mı uygulanmaz mı o benim problemim değil. Bunu hukukçular değerlendirir 'kim' hayır kim 'evet' der. Onu gidip Ankara Hukuk Fakültesi'ne sormak lazım" dedi.

  "SEÇİMDEN ÖNCEYE YETİŞECEK"

  Yılmaz, tasarının zamanlamasının yeniden yargılama tartışmalarıyla ilgili olmadığını vurgulayarak, "Mevcut olanların görevlerinden dolayı bir şikayet söz konusu olduğunda bu Yüce Divan'a hangi usullere göre geçecek onunla ilgili tasarı bir şey imzaya açıldı. Tasarı çok kısa zamanda gelir. Seçimden önceye yetişecek" diye konuştu. Tasarıda, "görev suçu" tanımı yapılıp yapılmadığına ilişkin ise Yılmaz, "Zaten herkes görevini bilir. Bununla ilgili birisi karar verecek" ifadesini kullandı.

  Görüş Bildir