Euro
10.1122
1.28%
Dolar
8.3726
0.81%
Altın
478.55
0.43%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
411.151
-8.99%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  İlker Başbuğ'un konuşma süresi isyanı

  İlker Başbuğ, sanıkların konuşma sürelerine ilişkin hazırlanan listeye tepki gösterdi.
  • 05.03.2013 - 13:10
  İlker Başbuğ'un konuşma süresi isyanı

  İlker Başbuğ un konuşma süresi isyanı #1

  Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Başbuğ, kendi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, sanıkların duruşmalardaki konuşma sürelerine ilişkin hazırladığı listede, kendisinin 2 saat 18 dakika konuştuğu ve savunma yaptığı bilgisinin yer aldığını anımsattı.

  "ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL"

  Bugüne kadar geçen sürede, sadece 27 Mart 2012 günü yapılan duruşmada konuştuğunu, konuşmasının amacının da mahkemede savunma yapmamasının nedenini açıklamak olduğunu anlatan Başbuğ, duruşma tutanaklarında 1,5 sayfayı kapsayan bu konuşmanın en fazla 10 dakika sürmüş olabileceğini savundu. Başbuğ, geriye kalan 2 saat 8 dakikanın ise mahkeme heyeti başkanının savcılık sorgu tutanağını okuması ve kendisine soru yöneltmesiyle geçtiğini öne sürdü. Başbuğ, "Silivri'de yaşanan hukuk cinayetleri o kadar büyük boyuta ulaşmıştır ki, artık mızrak çuvala sığmamaktadır" dedi.

  İlker Başbuğ, kendisine yöneltilen sorulara da cevap vermediğini belirterek, "Hal böyle iken, mahkeme tarafından 2 saat 18 dakika konuşma yapıldığının ileri sürülmesini anlamak mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

  BOZDAĞ'IN SÖZLERİ ÇOK ANLAMLI

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın 28 Şubat'ta bir televizyon kanalında yayınlanan programda yaptığı söyleşide, "Ben Sayın İlker Başbuğ ile ilgili iddianamede o nitelemenin fevkalade yanlış olduğunu hep söyledim. Esasında terör örgütü üyesi olarak nitelendirilmesi bu davaların meşruiyetine de gölge düşürmüştür" ifadelerini kullandığını öne süren Başbuğ açıklamasında, "Darbe iddialarının mağduru durumunda olan hükümetin bir üyesinin bu sözleri çok önemli ve anlamlı" ifadelerine yer verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir