Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
501.338
-7.86%
1ºC
İstanbul
Kar 1 C
  İlker Başbuğ'un terörle mücadele formülü

  İlker Başbuğ'un terörle mücadele formülü

  İlker Başbuğ, Türk askeri için önceliğin vatan-millet olduğunu fakat terörle sadece silahla mücadele edilemeyeceğini söyledi.
  • 24.04.2016 - 11:00

  İlker Başbuğ un terörle mücadele formülü #1

  Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Hürriyet'ten Çınar Oskay'a verdiği röportajda terörle mücadeleye değindi.

  Ordunun performansına ilişkin "Mükemmeller, hiç tereddütsüz. Biz nasıl bıraktıysak öyle..." değerlendirmesinde bulunan İlker Başbuğ şunları söyledi:

  GATA'DA YATAN ASKERLERLE DİYALOG

  "İki-üç ay evvel GATA’da yatan bir Jandarma Üsteğmenimizi ziyaret ettim. Bir bacağını kaybetmiş, ilk sorusu şu oldu: “Görevime subay olarak devam edebilecek miyim?”, “Tabii evladım” deyince gözleri parladı ışıl ışıl. Bir başka teğmen çenesinden vurulmuş, konuşamıyor. Kulağına eğildim; “Arkadaşlarımı Sur’da yalnız bıraktım, üzülüyorum” dedi. Türk askeri bu. Bütün haksızlıklara rağmen önce vatan-millet vardır.

  ASKERİ MÜCADELEYLE TERÖR BİTMEZ

  - Teröristle mücadele askere, terörle mücadele devlete aittir. Bu ikincisinin ekonomik, sosyo-kültürel, psikolojik harekât, uluslararası siyaset boyutu vardır. Yalnız ‘güvenlik’le başarı sağlanamaz. Ama güvenlik alanını dışlayarak da olmaz. “Diğer alanlarda mücadeleyle çözerim” dediniz, işte sonuç bu... “Terörün kökünü kazırım” filan, bunlar hamaset. Sıfırlamak terörle mücadelenin kitabında yok, marjinalize edeceksiniz.

  - Ben birilerini etkisiz hale getiriyorken, o gün örgüte 100 kişi katılıyorsa, bu fasit dairedir. Katılımların önlenmesi devletin işidir. Sınırımız olan ülkelerde güvenlikli bölgeler varsa, ortadan kaldırmak gerekir. Örgütün silahlı gücü beş-altı bin kişidir. Biz 30 bin kişiyi etkisiz hale getirmişiz. Yani beş kere örgütü bitirmişim ama gene var. E kardeşim, katılımı önlemiyorsun!"


  Görüş Bildir