Euro
10.8111
0.6%
Dolar
9.3164
0.6%
Altın
530.12
0.71%
Borsa
1.418
0.62%
Bitcoin
577.863
2.82%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C
  İmamoğlu ve Yıldırım'ın çarpık kentleşme çözümü

  İmamoğlu ve Yıldırım'ın çarpık kentleşme çözümü

  İBB Başkanı adayları İstanbul'daki çarpık kentleşme ve dikey mimari konusundaki çözümlerini açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 17.06.2019 - 00:01

  İsmail Küçükkya'nın moderatörlüğünde karşı karşıya gelen Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım, İstanbul'daki kentleşme sorusu karşılığında rakiplerini itham etti.

  İsmail Küçükkaya: İstanbul'un başbaşa kaldığı çarpık kentleşme, betonlaşma, deprem alanları kalmamış, AVM olmuş, rezidans olmuş. Nasıl çözeceksiniz Ekrem Bey?

  "BU KENTE İHANET ETTİK CÜMLESİNİ BEN SÖYLEMEDİM"

  Ekrem İmamoğlu: "İstanbul'un yönü yok. Gittiği yer ile ilgili bir tanım yok. Kaç milyon olacak İstanbul? İstanbul şehrinin yönünü çizeceğiz. İlk 1 yıl içerisinde mevcut durumu belirleyeceğiz. 2030 ve 2050 hedefleri. İstanbul'un kırsal kent planlaması önemli. Yeşil alan konusunda İstanbul Türkiye ve dünyanın en sıkıntılı metropollerinde birisidir. Biz 15 vadide yaşam vadisi açıkladık. Bizim 30 milyon metre karelik bu şehre katma konusunda bütün toplumla anlaştık. Bu şehri yönetenler, 25 yıldır bu kenti yönetenler 'bu kente ihanet ettik' cümlesini ben söylemedim. Bu şehrin birçok ilçesinde yeşil alanların yok edilerek, imara açılması. Özellikle deprem toplanma yerlerin yok edilmesi. Bu şehrin değişmez kurallarını var edeceğiz."

  Ekrem İmamoğlu'nun çarpık kentleşme çözümü VİDEO

  "DİKEY YAPILAŞMA CHP'Lİ BELEDİYELERDE YOĞUNLAŞMIŞ"

  Binali Yıldırım: "Şehrin nefes alması, insanlar binalardan bunalıp, yeşil alana kendini atacak yer bulması lazım. Bizim 20 tane yeşil koridor projemiz var. Silivri'den Pendik'e kadar devam ediyor. İstanbul'un dereleri bunlar. Yapılaşmadan dolayı bir kısmı adı kaldı kendisi yok. Biz bütün bu dereleri ihya edeceğiz. 37 milyon 500 bin metrekare ilave yeşil alan kazanmış olacağız. Bu alan hem derenin etrafında yürüyüş alanları, bisiklet alanları, piknik alanları olacak. Buradan da yatayda millet bahçelerine geçiş olacak. Her mahallede 200 metre mesafede bir çocuk parkı olacak. Sonra semt parkları, millet bahçeleri bu koridorlarla entegre olacak. Kuzey ormanlarına erişimi bu koridorlarla sağlayacağız veya kuzeyden Marmara'ya inişi sağlayacağız. Buralar depremde geçici barınma alanları olarak yapılacak. Bu heyecan verici proje ve çok kolay yapılabilir bir projedir. İstanbul'un kişi başı yeşil alan 10 metre karenin üstüne çıkmış olacak. Dikey yapılaşma hem sosyalleşmeyi hem kentin kimliğini ortadan kaldırıyor. İstanbul'un bu dikey yapılaşmasında ilçeler bazında 22 ilçede yoğunlaşmış ve bu 22 ilçenin 18'i CHP'li belediyeler. 4 tanesinde AK Partili belediyeler var."

  Binali Yıldırım'ın çarpık kentleşme çözümü VİDEO

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir