Euro
15.2883
0.95%
Dolar
13.4636
0.65%
Altın
794.2100
0.54%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
527.398
-9.05%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C
  İngiliz gazetesi Türkiye'ye gitmeyin uyarısı yaptı

  İngiliz gazetesi Türkiye'ye gitmeyin uyarısı yaptı

  Daily Express, Türkiye’nin IŞİD tehdidi altında, turistlerin de İngiliz kanına aç teröristlerin tehlikesi altında olduğunu iddia etti.
  • 17.06.2015 - 11:37

  İngiliz gazetesi Türkiye ye gitmeyin uyarısı yaptı #1

  Gazetenin “Şok uyarı: IŞİD’in hedefi olan Türkiye’ye gidecek milyonlarca tatilciye terör tehdidi’’ başlıklı yazısında, Türkiye’ye tatile giden milyonlarca İngiliz turistin tehlikeli saldırıların hedefi olacağı öne sürüldü.

  Bir cami, güneşlenen turistler ve yüzleri maskeli, eli silahlı militanları aynı fotoğraf içinde kolajlayan gazete; İngilizlerin kaçırılma, intihar saldırıları, roket saldırıları ve patlamalara maruz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu öne sürdü. Türk lirasının sterlin karşısında değer kaybetmesiyle İngiltere’den Türkiye’ye giden turist sayısının bu yaz artacağını yazan gazete şöyle devam etti:

  "İSTANBUL YÜKSEK TERÖR TEHDİDİ ALTINDA"

  ‘’Yüzde 98.9’u Müslüman olan Türkiye’nin Suriye sınırı, IŞİD’e katılmak isteyen batılı İslami fanatikler tarafından sarsılıyor. Aynı zamanda ülkedeki terör grupları, hükümete, polise ve yargıya karşı isyancı saldırılar düzenliyor. İngiltere Dışişleri Bakanlığı Seyahat Ofisi, yılda 7.5 milyon turist çeken İstanbul’un yüksek terör tehdidi altında olduğunu söyledi.’’

  İngiliz gazetesi Türkiye ye gitmeyin uyarısı yaptı #2

  "İNGİLİZ ÖLDÜRÜLÜRSE BUNU HERKES YAZAR"

  İngiltere’deki Savunma ile ilgili Düşünce Kuruluşu Royal United Services Institute’den Raffaello Pantucci’nin görüşlerine başvurulan haberde, Türkiye ve Suriye’nin çok tehlikeli yerler olduğu öne sürülerek şu ifadelere yer verildi:

  "’Türkiye büyük bir turizm destinasyonu ve çok fazla insan var. Her an her şeyle karşılaşabilir. Batılılar her zaman dikkat çektiği için hep hedef kabul edilirler. Eğer bir İngiliz vatandaşı öldürülürse bunu İngiliz basını yazar, bu haber dünyaya yayılır. Bu yüzden özellikle İngilizler daha kıymetlidir’.’

  Gazete ayrıca, medyada çıkan haberlere dayandırdığı yazısında, Ankara ve İstanbul ile Suriye sınırındaki yerlerin teröristlerin tehdidi altında olduğunu öne sürdü.

  YUNANİSTAN VE KIBRIS DAHA AZ TEHLİKELİ

  Daily Express, Türkiye’ye nazaran Kıbrıs ve Yunanistan’ın daha az terörizm tehdidi altında olduğunu da ekledi. Gazete, haberinin sonunda, bu yıl Türkiye’ye gidecek bir İngiliz’in de görüşlerine başvurdu. Milton Keynes kentinde yaşayan 27 yaşındaki Scott Kirk, ''Eğer İstanbul’a gidecek olsaydım, büyük ihtimalle korkardım ve gitmezdim’’ diyor.


  Görüş Bildir