Euro
15.1734
-0.64%
Dolar
13.4254
-0.34%
Altın
791.34
-0.28%
Borsa
1923
-4.37%
Bitcoin
463.295
-5.73%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C
  İngiliz Jack Straw AK Parti hükümetine övgüler yağdırdı

  İngiliz Jack Straw AK Parti hükümetine övgüler yağdırdı

  İngiliz hep eleştirecek değil ya TÜRKİYE'NİN GELMİŞ GEÇMİŞ EN BAŞARILI HÜKÜMETİ?.
  • 02.10.2012 - 16:17

  İngiliz Jack Straw AK Parti hükümetine övgüler yağdırdı #1

  Yeni kitabı yayımlanan İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, AK Parti hükümetinin Türkiye'de savaş sonrası dönemde gelmiş en başarılı hükümet olduğunu yazdı.

  İngiltere eski Başbakanı Tony Blair hükümetinde dışişleri bakanlığı görevini yürüten Jack Straw "Last Man Standing: Memoirs of a Political Survivor" isimli yeni anı kitabını yayımladı.

  HASTA ADAM KARŞILIK VERİYOR

  Straw, yaklaşık 600 sayfalık kitabının 18. bölümünü Avrupa Birliği ve Türkiye'ye ayırdı. "Hasta Adam Karşılık Veriyor: Avrupa ve Türkiye" başlıklı bölümde Straw, Avrupa Birliği'ne ve Türkiye'nin üyeliğine ilişkin görüşlerini anlattı.

  Türkiye'nin AB ile müzakere sürecine değinmeden önce AK Parti ile ilgili düşüncelerine kitapta yer veren Straw, Erdoğan hükümetini, savaş sonrası Türkiye'de gelmiş geçmiş en başarılı hükümet olarak gördüğünü belirtti.

  AK PARTİ'YE İSLAMCI DİYORLAR, AMA...

  İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw kitabında şu görüşlere yer verdi: "AK Parti'nin ruhunu anlamak için çok zaman harcadım. Bazıları, AK Parti'yi 'İslamcı' olarak niteliyordu. Ama Erdoğan, Gül, Yaşar Yakış ve bu partiden tanıdığım daha yüzlerce kişi, nasıl ki Batılı siyasetçiler Ortaçağ haçlıları olmaktan uzaksa, onlar da İslamcı cihat yanlısı olmaktan uzaktı."

  Kitabında AK Parti hükümetinin 2002 yılında göreve geldikten sonra ekonomide yaşanan iyileşmelere değinen Straw, mevcut tahminlere göre, Türkiye'nin 2020 yılında Avrupa'nın en fazla nüfusa sahip ülkesi olacağını, 2050 yılına kadar da dünyanın en büyük 12. ekonomisi olacağını belirtti.

  "Hasta adam artık iyileşti. Ekonomik güçle birlikte diplomatik güç de geldi" diye yazan Straw, Türkiye'nin ABD'den sonra NATO'da en fazla askere sahip ülkesi olduğuna dikkati çekti.

  "KAYBEDECEK OLAN AB'DİR, TÜRKİYE DEĞİL"

  Müzakere sürecinin başlamasından bu yana, Angela Merkel, Nicolas Sarkozy gibi Avrupalı siyasetçilerin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktığını anımsatan Jack Straw, kitabında şunları kaydetti:

  "33 müzakere başlığının, 17'si engellenmiş durumda. Hiçbir aday ülkeye böyle davranılmamıştır. Acil sorun Kıbrıs'tır. Bu sorun, Fransa, Almanya ve İngiltere tek ses olursa çözülebilir.

  Türkiye'nin AB üyeliğinin engellenmesinin arkasındaki asıl tatsız neden, Müslüman bir ülke olmasıdır. Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 'Avrupa'nın kendisine sınır çizmesi gerektiğini' söylediğinde, coğrafi sınırları kastetmemişti. Öyle olsaydı, Malta veya Güney Kıbrıs'ın alınmaması gerekirdi. Kastettiği dini sınırlardı.

  Tüm bunda kaybedecek olan AB'dir, Türkiye değil. Türkiye'nin AB'ye duyduğu ihtiyaçtan çok, AB'nin Türkiye'ye şu anda ihtiyacı vardır."


  Görüş Bildir