Petrol
113.44
-0.32%
Euro
17.5298
-0.13%
Dolar
16.6894
0.04%
Altın
975.38
-0.07%
Borsa
2486
-0.19%
Bitcoin
337.494
-3.37%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C

  İngiliz kadın yemek tarihi araştırırken Osmanlıca öğrendi

  Türk mutfağı uzmanı İngiliz asıllı Mary Işın, yemek tarihini araştırırken, 15 günde Osmanlıcayı söktüğünü belirterek evde kızıyla Osmanlıca konuştuklarını söyledi.
  • 10.12.2014 - 10:51
  İngiliz kadın yemek tarihi araştırırken Osmanlıca öğrendi

  İngiliz kadın yemek tarihi araştırırken Osmanlıca öğrendi #1

  Milli Eğitim şurasında gündeme gelen Osmanlıca derslerinin İmam Hatip okullarında verilmesine ilişkin tavsiye kararından sonra başlayan ‘Osmanlıca okutulmalı mı’ tartışması genişlerken, ömrünü Osmanlıcaya adayanlar da konuştu. Yemek tarihi konusunda uzman olan İngiliz asıllı Mary Işın, bu tutkusunu tarihi yemek kitaplarını okuyarak pekiştirmek için Osmanlıcayı nasıl öğrendiğini anlattı. Osmanlıca bilmemesi halinde çalışmalarının çok eksik kalacağından söz eden Işın, şöyle konuştu:

  “Ben yemek tarihi araştırıyorum; 19’uncu yüzyıla ait matbaa kitaplarını okuyabiliyorum. Ben yemek tarihi için Osmanlıca yemek kitaplarını sahaflardan topladım. Fakat okuyamıyordum. Türk dili profesörü Turhan Yazgan bana ‘Git Osmanlıca öğreten kitaplar var. 15 günde öğrenirsin’ dedi.

  İngiliz kadın yemek tarihi araştırırken Osmanlıca öğrendi #2

  İNSANLAR TARİHLERİNİ ÖĞRENMELİ

  Söylediğini yaptım ve alfabeden çözüp okumaya başladım. Çok da mutlu oldum. Kızım da Mimar Sinan Üniversitesi’nde Osmanlıcayı seçmeli ders olarak okudu. Benden daha iyi biliyor. Arada evde Osmanlıca okuduğumuz konuştuğumuz oluyor. Herkesin öğrenmesini isterim. Böylece tarihi öğrenmiş olurlar.”

  Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Ekrem Buğra Ekinci ise, “Osmanlıca Türkçedir. Bir tek alfabesi değişik. Onu da gidip kitaplardan 15 günde öğrenir, sonra matbaada basılan kitapları okuyabilirsiniz. Osmanlıca dersleri olmalı. Bu sayede geçmişle bağ kuvvetlenir. Pek çok gereksiz zorunlu ders yerine Osmanlıca öğretilebilir. Çocuğun müziğe, resme ilgisi ve yeteneği yok ama zorla okutuluyor. Onun yerine isteyen Osmanlıca da öğrenebilsin.” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir