Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.413
0.97%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Irak sınırına iki yeni sınır kapısı açılacak

  Başbakan ile Barzani'nin Diyarbakır'da yaptığı görüşme sonrasında iki yeni sınır kapısı açılacağı belirtildi.
  • 21.11.2013 - 15:12
  Irak sınırına iki yeni sınır kapısı açılacak

  Irak sınırına iki yeni sınır kapısı açılacak #1

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, hafta sonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani arasında Diyarbakır'da yapılan görüşmede iki yeni sınır kapısının açılması hususunda anlaşmaya varıldığını belirtti.

  İMZA TARİHİ BELLİ OLDU

  Hayati Yazıcı, merkezi Irak hükümeti ile yapılan görüşmelerde Aktepe-Bacuka Kara Hudut Kapısı ile Habur-3 Köprüsü'ne ilişkin olarak mutabakata varıldığını ve ilgili protokol ve mutabakat zaptının imzalanabileceği bilgisi alındığını belirtti. Bakan Yazıcı, 'Bu çerçevede ülkemize davet edilen Irak merkezi hükümeti delegasyonu ile Kasım ayının son haftası veya Aralık ayının ilk haftasında Ankara'da görüşmeler yapılması ve mezkur protokol ile mutabakat zaptının imzalanması öngörülmektedir.' ifadesini kullandı.

  DİYARBAKIR'DA ANLAŞMAYA VARILDI

  Bakan Yazıcı, yıllık 12 milyar dolarlık ticaretin yapıldığı Irak-Türkiye arasında 1.6 milyon araç trafiğinin yaşandığı Habur Sınır Kapısı ticareti karşılamaya yetmediği için ilave olarak Aktepe ve Ovaköy kapılarının açılmasına yönelik anlaşmanın 2009 yılında imzalanmış olmasına rağmen Irak yönetiminden onay çıkmadığını hatırlattı. Bakan Yazıcı, hafta sonu Başbakan Erdoğan ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani arasında Diyarbakır'da yapılan görüşmede konu ele alınıp, iki kapının ivedi olarak açılması hususunda anlaşmaya varıldığını da belirtti.

  'TİCARETE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK'

  Bakan Yazıcı son olarak,  'Açılması planlanan Ovaköy ve Aktepe'de iki yeni sınır kapısı ve üç yeni gümrük geçiş noktası oluşturulacaktır. Gülyazı'da bir tane, Hakkari'de iki tane açılması planlanan gümrük geçiş noktasının yapım çalışmalarına yakında başlanacak olup, bu iki yeni sınır kapısı Ortadoğu, Kafkaslar ve Türkiye açısından ülkelerimiz ticaretine önemli katkılar sağlayacaktır.' açıklamasında bulundu.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir