Dolar
6.8605
0.0087%
Euro
7.784
-0.0025%
Altın
1802.41
-0.0088%
Borsa
118398.67
3.127%
G. Altın
397.635
0.0233%
Bitcoin
63419.27
-0.7672%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Iraklı Şiiler IŞİD korkusundan isimlerini değiştiriyor

  IŞİD militanlarının Bağdat'a 60 kilometreye kadar yaklaşması halk arasında büyük paniğe neden oldu. Bağdat'ta halk isim değiştirmeye başladı.
  • 14.06.2014 - 08:19
  Iraklı Şiiler IŞİD korkusundan isimlerini değiştiriyor

  Iraklı Şiiler IŞİD korkusundan isimlerini değiştiriyor #1

  Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u yaklaşık 1000 militanla beş gün süren çalışmaların sonucunda ele geçiren, ardından devrik lider Saddam Hüseyin’in memleketi Tikrit’in kontrolünü sağlayan cihatçı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), başkente ilerlemeye devam ediyor. Irak Ordusunun Musul’da önceki akşam gerçekleştirdiği bombardımandan etkilenmeyen IŞİD, üç koldan Bağdat’a yaklaşmaya çalışıyor.

  Şİİ TÜRBESİNE GİDİYORLAR

  IŞİD dün ayrıca Şiiiler için oldukça önemli olan El-Aşkari türbesinin bulunduğu Samarra kentini ele geçirmek için üçüncü girişiminde bulundu. Tikrit ve Samarra arasında bulunan Dur bölgesindeki görgü tanıkları, gece içlerinde militanların bulunduğu ‘sayısız’ aracın güneye ilerlediğini gördüklerini aktardı. Bağdat’ın 110 kilometre kuzeyinde olan Samarra sakinleri ise militanların kenti kuzey, doğu ve Güneydoğu olmak üzere üç tarafından sardıklarını belirtiyor.

  SİLAH BIRAKMALARINI İSTEDİLER

  AFP’ye konuşan bir aşiret lideri, militanların Samarra’daki güvenlik güçlerine giderek barışçıl şekilde silah bırakmalarını istediklerini, El-Aşkari türbesine dokunmayacaklarına dair söz verdiklerini aktardı. Ancak güvenlik güçleri çekilmeyi reddetti. Militanlar, Samarra’ya geçen hafta ve çarşamba günü saldırı düzenlemiş, ancak Irak askeri tarafından püskürtülmüşlerdi. El Aşkari türbesi Şubat 2006’da El Kaide tarafından bombalanmış, Şiiler ve Sünniler arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi ölmüştü.

  KORKUDAN İSİM DEĞİŞTİRİYORLAR

  Merkezi hükümet IŞİD’e karşı Bağdat’ı korumak için yeni bir plan yaptığını söyledi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Saad Maan, "Plan; asker sevkiyatını artırmak, istihbarat çalışmalarını güçlendirmek, gözlem balonları ve kameralar gibi ekipmaları içeren teknoloji kullanımını içeriyor" dedi. Bağdat’tan İstanbul’a gelen GAP İnşaat yetkilisi Zeki Cüneydioğlu, "Oradaki halk çok korkuyor. Hatta isimlerini bile değiştirenler var. Çünkü isme göre hareket ediyorlar" diye konuştu.

  Görüş Bildir