Dolar
6.8577
0.0364%
Euro
7.826
-0.0038%
Altın
1810.27
-0.0138%
Borsa
117741.1
0%
G. Altın
399.018
0.0022%
Bitcoin
63187.38
-0.3339%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Irak'ta 7 kamyon ile güzergah arayışına çıkıldı

  Irak'ta yaşanan gelişmeler üzerine nakliyatçılar 7 kamyon ile yeni güzergah arayışına girdi.
  • 20.06.2014 - 11:01
  Irak'ta 7 kamyon ile güzergah arayışına çıkıldı

  IŞİD’in Irak’ta ele geçirdiği ve çatıştığı şehirler nedeniyle Türk mallarını Bağdat, Basra gibi ülkenin güneyindeki merkezlere taşıyan yolların kapanması, nakliyecileri alternatif güzergâhlar arayışına soktu.

  Irak'ta 7 kamyon ile güzergah arayışına çıkıldı #1

  TEST SEFERİ DÜZENLENDİ

  Haberturk'ün haberine göre; Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), İran üzerinden doğrudan Basra’ya ulaşmayı deniyor. UND içinde Irak Çalışma Grubu, bu amaçla İran üzerinden Basra’ya ulaşacak bir test seferi düzenledi.

  7 KAMYON YOLA ÇIKTI

  UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, “7 kamyon İran üzerinden Basra’ya ulaşmak için yolda ilerliyor. Bu test sürüşünün sonuçlarına göre düzenli sefer konulup konulamayacağına bakılacak” diye konuştu. Mevcut çatışma koşulları nedeniyle Bağdat’a ulaşmanın mümkün olmadığını belirten Nuhoğlu, “Bu yüzden Basra ve daha güneydeki ülkelere ulaşma yollarını arıyoruz” dedi. 

  ''NAKLİYE MALİYETİNİN ARTACAĞI KESİN''

  Düzenli bir organizasyon yapılıp yapılamayacağın söylemenin erken olduğuna dikkat çeken Nuhoğlu, “Ancak nakliye maliyetinin artacağı kesin” dedi. Türk kamyoncuları için İran’ın herhangi bir sorun oluşturmaşacağını belirten Nuhoğlu,“Orta Asya taşımaları İran üzerinden yapılıyor zaten. Hiçbir sıkıntı olmuyor. İranlı firmalarla ortaklaşa bir çalışma içine de girilebilir” ifadesini kullandı. Bilindiği gibi IŞİD’ın saldırıları ilk başladığında Musul’un düşmesi ve Tuzhurmatu’nun çatışma bölgesine dönüşmesiyle Türk mallarını güneye taşıyan iki rota da kapanmıştı. Nuhoğlu, “Süleymaniye’den güneye inmek pek mümkün görünmüyor” dedi.

  MISIR'DA YAŞANAN SORUN GEÇEN HAFTA ÇÖZÜLDÜ

  Suriye'de iç savaş başladığından beri ihraç mallarını taşıyan kamyonlar, Ro-Ro seferleriyle Mısır üzerinden Arap Yarımadası'nın batıına taşınıyordu. Bu yolun Kızıldeniz'deki Ro-Ro seferi ayağında da bir süredir sorun yaşandığı anlaşıldı. Mısırlı şirket seferleri durdurdu. Sorun bir hafta önce Türk kamyonları için geçici olarak bir gemi kiralanmasıyla çözüldü.

  Görüş Bildir