Dolar
6.8635
-0.0072%
Euro
7.8451
0.244%
Altın
1811
0.0851%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.989
0.1472%
Bitcoin
63209.17
-0.8296%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  Irak'ta kritik petrol toplantısı

  Erbil- Bağdat- Ankara hattında krize neden olan Kürt petrolünün Türkiye'ye akışına ilişkin sorunun çözümüne çalışılıyor.
  • 19.01.2014 - 12:57
  Irak'ta kritik petrol toplantısı

  Irak'ta kritik petrol toplantısı #1

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani başkınlığındaki bir heyet, Erbil- Bağdat- Ankara arasında krize neden olan Kürt petrolünün Türkiye'ye akışı ile ilgili sorunu çözmek için bugün Bağdat'ta gitti.

  AKIŞI DURDURMAK İÇİN OBAMA'DAN YARDIM İSTEĞİ

  Barzani başkanlığındaki heyetin önce Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, daha sonra Başbakan Nuri El Maliki ile görüşeceği belirtilirken, Kürt yönetiminin, Aralık ayından beri Ceyhan'a petrol boru hattı ile gönderilen petrol ihracında ısrarlı olacağı belirtildi. Irak Kürdistan İttifak listesi üyesi ve aynı zamanda Irak Parlamentosu Petrol ve Gaz Kurulu üyesi Kasim Meşxeti, Miliki'nin Türkiye'ye akıtılan Kürt petrolünü durdurmak için ABD Başkanı Barack Obama'dan yardım istediğini söyledi. 

  BARZANİ BAŞKANLIĞINDAKİ HEYET BAĞDAT'A GİTTİ

  Ankara-Bağdat-Erbil arasında krize neden olan Kürt petrolü ile ilgili sorunun çözülmesi için bugün Erbil'den Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani başkanlığındaki bir heyet Bağdat'a gitti. Kürt internet sitelerinde yer alan haberlere göre, Bağdat'a varan Barzani başkanlığındaki heyette Başbakan Yardımcısı İmad Ahmet, Enerji Bakanı Aşti Hawrami ve Planlama Bakanı Ali Sindi yer alırken, heyetin önce Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, ardından da Başbakan Nuri El Maliki ile görüşeceği belirtildi.

  ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BEKLENİYOR

  Yeni yılla birlikte faaliyete başlayan 600 kilometrelik boru hattıyla Türkiye'ye ticari amaçlı günlük 30- 35 bin varillik petrol pompalamaya başlayan Kürt yönetiminin bu girişimini durdurmak isteyen Bağdat hükümeti, birbiri ardına sert açıklamalar yaparken, bugün gerçekleşecek görüşmelerde Barzani'nin, Maliki ile görüşmede bu tansiyonun düşürülmesi için çözüm önerilerinde bulunması bekleniyor. 

  KÜRT YÖNETİMİ BÜTÇESİ DE GÖRÜŞÜLECEK

  Bağdat'ta bugün Barzani başkanlığındaki Kürt yönetimi ve Bağdat yönetimi arasında gerçekleşecek görüşmelerde, Kürt yönetiminin bütçesinin de görüşüleceği belirtildi. Merkezi Bağdat yönetimi, Kürt yönetiminin petrol ihracını Irak'ın toprak bütünlüğüne ve anayasasına aykırı bulurken, petrolün hükümete bağlı Petrol Pazarlama Şirketi (SOMO) tarafından çıkarılmasını, merkezi yönetimin fiyatlandırmasına uygun olarak satılmasını istiyor. Irak'ta elde edilecek toplam petrol gelirin yüzde 17'lik payını Kürt yönetimine aktaracağını belirten Bağdat yönetimi, kendi onayları dışında Türkiye'ye yapılan petrol akışını sert bir dille eleştiriyor. 

  DURDURULMASI İSTENMİŞTİ

  Kürt bölgesinden çıkarılan petrol, Aralık 2013'ten itibaren boru hattıyla BOTAŞ'ın Ceyhan'daki tanklarında depolanmaya başlanırken, Merkezi hükümetin tepki gösterdiği petrol sevkiyatıyla ilgili, Irak Cumhuriyeti Kuzey Petrol Üretim Şirketi ile Petrol Pazarlama Şirketi aracılığı ile geçtiğimiz günlerde BOTAŞ'a 'Acil' kodlu resmi bir yazı göndererek, Kürt Bölgesi'nden petrol taşınmasının durdurulmasını istemişti.

  ''ENGELLEME GİRİŞİMLERİ SONUÇSUZ KALACAK''

  Irak Kürdistan İttifak listesi üyesi ve aynı zamanda Irak Parlamentosu Petrol ve Gaz Kurulu üyesi Kasim Meşxeti, Kürdistan petrolünün sevkiyatı sürecinin anlaşmanın şeffafiyeti ve Irak anayasasına dayandığını belirterek, "Bu nedenle Irak bu süreci asla durduramayacaktır. Bundan önce Irak Başbakanı Nuri El Maliki bu sürecin başarıya ulaşmaması için çok çabaladı, ABD Başkanı Obama'dan bile destek istedi bu konuda. Ancak, süreç anayasal olduğundan engellenemedi. Sözkonusu engelleme girişimleri de bu yüzden sonuçsuz kalacaktır." dedi.

  Görüş Bildir