Dolar
6.8653
0.0189%
Euro
7.823
-0.0383%
Altın
1808.87
-0.0326%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.442
0.4779%
Bitcoin
63754.99
0.0267%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye'de

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye'de

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Türkiye'ye geldi. Ziyaretin amacı 2015'te iki ülke arasındaki ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarmak.
  • 09.06.2014 - 09:22
  İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye'de

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye'de #1

  İran ile Batı arasındaki ilişkilerde yumuşama sağlayan Ruhani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Ruhani, Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılandıktan sonra Gül'le ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye'de İZLE  

  HEDEF 30 MİLYAR DOLAR

  Görüşmeler, İran'a nükleer programından dolayı uygulanan ambargonun kalkmasıyla birlikte iki ülke arasında ticaret hacmini 2015 yılında 30 milyar dolara çıkartma hedefiyle yapılırken; Türkiye-İran Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi de Ruhani ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın imzaları ile kurulacak.

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye'de #2

  BÜYÜK ŞEREF KAPISI ÖNÜNDE EL SIKIŞARAK POZ VERDİLER

  Gül ve Ruhani, törenin ardından Büyük Şeref Kapısı önünde basın mensuplarına el sıkışarak poz verdi. Baş başa görüşme için makam odasına geçen cumhurbaşkanları, balkona çıkarak bir süre şehir manzarasını izledi.

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye'de #3

  TÖRENE KATILAN İSİMLER

  Törene Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve diğer yetkililer katıldı.

  ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

  Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Gül ve Ruhani, ortak basın toplantısı düzenledi.

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye'de #4

  BAŞBAKAN'LA DA GÖRÜŞTÜ

  Ruhani'nin ikinci durağı ise Başbakanlık oldu.  Erdoğan ve Ruhani'nin başkanlığında, iki ülkenin bakanlarının da katılımıyla kurulacak olan konsey ilk toplantısını yaptı. 

  ANITKABİR ZİYARETİ YOK

  Ruhani, iki ülke arasındaki "Cumhurbaşkanlığı düzeyindeki protokol geleneğine" göre Anıtkabir'i ziyaret etmeyecek. Ulusalcı çevreler, Anıtkabir protokolü olmayan bu ziyarete tepki gösterse de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 yıl içinde 30 milyar dolara çıkması gündemde.

  Görüş Bildir